Skocz do zawartości
endi007

Pierwsze akwarium -> kłopoty z odpieniaczem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od niedawna rozpocząłem swoją przygodę z akwarystyką morską. Nic wielkiego -> 80 litrowe akwarium. Zakupiłem do tego 8kg żywej skały i 4 kg żywego piasku. Wszystko zalałem 50 litrami wody z pracującego zbiornika + około 15 litrów wody świeżej. Do tego do środka trafił jeden koralowiec Briareum sp. Wszystko super wystartowało. Na skałach pojawiły się 'robaki' ( nie wiem jak się to fachowo nazywa, wygląda jak wąż z rozkładanym na głowie parasolem. ) Dodatkowo do akwarium trafił cyrkulator co spowodowało że koralowiec zaczął się pompować - chodź na razie nie śmiało. Mam jednak dziwny kłopot z odpieniaczem. Zakupiłem niedrogi Skimmer 130 przeznaczony dla akwariów do 120 litrów. Nie mogę go jednak za nic wyregulować, tak aby tworzył suchą pianę. Odpieniacz jest dokładnie taki

na tym filmiku widać że potrafi on dobrze działać. Powietrze ustawiłem na maxa, wysokość zawieszenia odpieniacza mniej więcej taka sama jak na filmiku. Poziom wody reguluję zaworem wylotowym. Kiedy wody w 'komorze' jest mało piany nie ma praktycznie w ogóle a w komorze pojawia się taka jakby mgiełka która przez całą noc napełnia komorę do połowy wodą ( czyli lipa ). Kiedy podniosę poziom wody do góry -pojawia się piana, jest jednak mokra i po przedostaniu się do komory od razu zamienia się wodę co skutkuje tym że po całej nocy pół komory jest zalane wodą. Jak coś tam robię przy akwarium włożę rękę poruszam to przez chwilę udaje mi się ustawić odpieniacz tak że wydostaje się z niego sucha piękna piana ale po godzinie z powrotem wali mokra. Czy możliwe jest to że woda jest czysta w końcu jakiegoś wielkiego życia tam nie mam i odpieniacz nie ma co odpieniać? W akwarium zaczynają pojawiać mi się na skałach zielone glony więc domyślam się że akwarium będzie dojrzewać. Chciałbym więc mieć sprawny odpieniacz ale ciągle lipa. 

 

Podsumowując odpieniacz pluje suchą pianą tylko jak akwarium zostaje zruszone i robi tak maxymalnie godzinkę. Inaczej albo pluje mokrą pianą albo tworzy mgłę która raz dwa skrapla się w komorze. 

 

Przecież nie możliwe jest to żeby pracujący odpieniacz miał raz dziennie komorę pełną wody -> woda z wyglądu czyściutka. 

 

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie wskazówki i wyjaśnienia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj mu trochę czasu, życia nie masz to co  tam ma pienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lufcik ma rację :) . Jeżeli odpieniacz dobrze pieni , a nie ma piany to znaczy że nie ma co pienić  :ru:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za informację. Przetrzymam go jeszcze trochę może sytuacja się wyklaruje. Dodam tylko że za nisko zanurzony nie jest na pewno bo już próbowałem go wyciągać nawet przesadnie wysoko i sytuacja jest ta sama. 

 

 

Mam jeszcze pytanie z innej beczki. 

Czy w akwarium morskim można stosować czy absolutnie nie filtry standardowy ( taki jak w akwarystyce morskiej ). Posiadam takowy dwustopniowy ( gąbka i węgiel aktywny ) i się zastanawiam czy nie uruchomić go aby zbierał z wody jakieś paprochy i syfy. Nie mogę w internecie znaleźć sensownych informacji, ktoś tam niby pisze że nie wolno ale bez żadnych argumentów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Trochę po czasie ale czy udało Ci się dojść do ładu z tym odpieniaczem? Mam zupełnie identycznà sytuacje z nim. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×