Skocz do zawartości
peterbpl

Pytanie o wymiary sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Proszę Was o fachową radę odnośnie wymiarów sumpa pod baniak 210L o wymiarach 70x60x50 komin ukośny z 3 przelotami 1x45, 2x35mm. Ponieważ jest to moje pierwsze słone akwarium nie mam jeszcze "wyczucia" co do sprawdzonych/obliczonych wymiarów poszczególnych przegród sumpa.

Planuję 4 przegrody w sumpie o wymiarach 60x45x45. Proszę abyście zerknęli na rysunki i wypowiedzieli się w temacie. Wasze przemyślenia i wieloletnie doświadczenie jest bezcenne.

Dziękuje za wszystkie wypowiedzi i te negatywne :) i pozytywne.

Czy waszym zdaniem odpieniek Deltek MCX 300 będzie odpowiedni do 210L ? Podobno nie ma możliwości ustawienia pienidła. Czy lepiej wybrać inny model czy zostać przy klasyku Delteca?

W kwestii obiegówki to wybrałem Jebao/Jecod DCT-4000


post-4617-0-01685500-1459267132_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :)
Wg. mnie możesz dać trochę wyższą komorę odpieniacza >30 cm, będziesz miał większe pole manewru z ustawieniem i w razie potrzeby np. zastosowania patentu wyciszającego między odpieniaczem i szkłem, masz na niego miejsce.  Wziąłeś pod uwagę ile wody wróci do sumpa z komina i powrotu w przypadku zaniku napięcia?
Ten Deltec MCX300 powinien dać rade w takim akwarium, ale będzie tak na styk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, miło Cię poznać :) i dzięki serdeczne za odpowiedź. Powiedz w takim razie jak obliczyć prawidłowo ilość wody z powrotu do sumpa z komina w przypadku braku prądu.

Wybrałem ostatecznie następujący sprzęt, jakie jest Twoje zdanie?

- Odpieniacz Deltec SC1351

- lampa 8x24w    http://aquatec.com.pl/pl/belki-oswietleniowe/973-belka-oswietleniowa-8x24w-61cm-aluminiowa.html

- obieg Jecod DCT 4000

- Cyrkulator Jebao RW15

 

Co do lampy to mam obawy o grzanie. Belka nie ma wentylatorów przy prawie 200w może trochę grzać.

Z bólami wybrałbym droższą lampę Blau lumina Hybrid 62 ale niechętnie ze względu na cenę.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze na co musisz uważać to jak umieszczony jest odpływ z komina, przy dnie, czy podniesiony wyżej przedłużeniem rurki. Jeżeli przy dnie to musisz w sumpie mieć zapas na wodę z komina + kilka litrów które spłyną z akwarium. Następna ważna kwestia to umieszczenie odpływu, jeżeli dajesz go nad powierzchnią wody to nie problem, zapowietrzy się przy zaniku napięcia, jeżeli umieścisz odpływ pod lustrem wody to musisz zadbać o to aby w razie awarii odpływ się zapowietrzył i nie przelewał wody do sumpa. Najłatwiej wywiercić niewielki otwór w odpływie tuż pod powierzchnią wody.

Sprzęt całkiem niezły :). Odpieniacz na pewno da rade, jeszcze ma zapas. Do lampy zawsze możesz dorzucić 1-2 ciche coolery komputerowe, na pewno będzie nieco chłodniej.
Wrzucasz jedną pompę cyrkulacyjną?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×