Skocz do zawartości
fisher

Założenie akwarium 128L - czy ma to sens

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od razu na starcie zaznaczam że niewiele wiem w temacie akwarystyki, nigdy nie miałem akwarium.

Sporo naczytałem się o wyposażeniu itp. i o starcie. Jednakże czytanie to nie to samo co praktyka.

 

Moje docelowe akwarium chciałbym umieścić w dużym pokoju, salonie jak zwał tak zwał. generalnie zmalałem sobie miejsce na nie wyliczyłem że jakby miało około 160cm szerokości to byłoby praktycznie idealnie. Popatrzyłem na akwaria o szerokości to wychodzi coś ponad 600 litrów. Ponieważ wiem że i tak czy siak czeka mnie założenie do takiego akwarium  sumpa. To na początek chciałbym założyć akwarium "startowe":

 

1. Pozwoli mi się zapoznać z tematem na żywo

2. Pozwoli na późniejsze wykorzystanie tego akwarium jako sumpa

3. Sprzęt tj. wyposażenie do tego startowego 125L akwarium chciałbym kupić takie aby wydajnościowo było już przystosowywane do 600L, tak aby później zbyt wiele sprzętu nie trzeba było zmieniać.

 

Czy jest to realne?

 

Akwiarum które wstępnie wybrałem:

AquaStyl Akwarium proste 80 x 40 x 40 128 litry 6mm cena około 130zł

 

Czy ścianki nie za cienkie, 6mm?

 

Prosiłbym też o dobór wyposażenia do takiego toku postępowania (czyli najlepiej od razu pod 600L)

 

Pozdrawiam.

 

Edytowane przez fisher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiele sprzętu z 125 l wykorzystasz w 600l, musisz się liczyć z tym że sprzęt z 125l później będziesz musiał odsprzedać, możesz też utrzymywać dwa zbiorniki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety sprzęt nie jest aż tak skalowalny :). Pewnie na upartego można kupić np. sterowane pompy cyrkulacyjne o większej wydajności, ustawić minimalny przepływ i wrzucić do mniejszego akwarium, ale to raczej mało rozsądne. Na pewno grzałkę da się kupić z zapasem pod 600 l, ale z odpieniaczem, lampą i resztą sprzętu to nie przejdzie :wink: .
Jeśli chcesz taki mały poligon doświadczalny to moja rada, zbuduj jakieś akwarium w okolicach 100-200 litrów, tak jak trzeba, z kominem, sumpem. Później będzie Ci łatwiej z większym baniakiem, będziesz wiedział co działa dobrze, a zrobiłbyś inaczej.

Edytowane przez Flipper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówkę.

Ok to teraz skoro już wiem że się tak nie da, chciałbym założyć akwarium 200L (tak jak powiedziane wcześniej na start dla obeznania w temacie)

W internecie jest wiele alternatywnych rozwiązań jeśli chodzi o wyposażenie do akwarium oceanicznego.

Z nalazłem gdzieś w internecie taka "listę zakupów":

 

Aqua Medic - Turboflotor Blue 1000 - odpieniacz 680

Aquarium Systems New Jet NJ 1700 - pompa

170 Filtr RO+DI 75 180

JVP-102 Pompa cyrkulacyjna 100

Eheim Jager 150W grzałka termoregulacyjna 75

Salifert NO3 35

Aquarium Systems Instant Ocean - sól 89,9

areometr AquaMedic - Salimeter 30

2 x Lampa NHT5-600 4x24W T5 650

skała 400

 

Prosiłbym o pomoc w doborze wyposażenia do 200L, bo tu z tego co np. ja widzę to już  oświetlenie np. będzie za słabe, a jeśli tak to jakie wybrać? I co z resztą wyposażenia.

Bardzo proszę o pomoc w temacie.

Edytowane przez fisher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jaki masz budżet, będzie łatwiej cokolwiek doradzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jaki masz budżet, będzie łatwiej cokolwiek doradzić.

 

Jeśli chodzi o budżet to, powiem tak, będzie taki jak potrzeba, najwyżej akwarium powstanie trochę wolniej lub na raty (w sensie dziś kupy akwarium a za miesiąc sump)

 

Do sklepu eRybka wysłałem zapytanie o wycenę 

 

- Grubość szkła: 12 mm
- Wymiary zbiornika: 120 x 53 x 50 cm
- Front i boki opti-white,
- Komin z 3 otworami na środku tylnej ściany.
- Do tego stelaż.
 
Na ścianie zmieściłoby się też i 150cm ale stwierdziłem że chyba nie będę przeginał, zobaczymy ile za to zawołają.
A może znacie jakiś sklep w Łodzi lub okolicach gdzie można byłoby to i inne akcesoria zamówić?
 
Doczytałem "bardziej" niż poprzednio i widzę że sump jest najrozsądniejszym rozwiązaniem.
 
Pytanie brzmi co do sumpa, czy jako filtracja w samym sumpie wystarczy żywa skała?
Jak dobrze i rozsądnie podzielić sumpa? (3-4 komory wystarczą?)
Jaka wydajność pompy obiegowej, i jaka ma być?
Jakie silniki wprowadzające w ruch wodę w zbiorniku głównym?
Jaka grzałka?
Co jeszcze ze sprzętowego wyposażenia?
 
Generalnie jak widzicie pytań jest wiele, no ale niestety dopiero zaczynam, każdy kiedyś zaczynał. W internecie jest multum rozwiązań... a bez większego doświadczenia trudno odfiltrować totalne głupoty od dobrych wpisów.
 
Dlatego proszę Was bardzo o pomoc.
 
Pozdrawiam,
Konrad.
Edytowane przez fisher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Łodzi niczego sensownego nie znajdziesz, możesz próbować we czwartki na giełdzie na Równej ,ale trudno powiedzieć co tam dostaniesz.

 

Baniak planujesz całkiem fajny.

 

Moim zdaniem rób tak:

Sumpa podziel sobie na 3 części: dsb + refugium ; odpieniacz ; pompa obiegowa. Sumpa możesz zrobić o wymiarach 100x45x55cm. Spływ zrób na 32mm, a rewizję i powrót na 25mm.

 

Jeśli chodzi o sprzęt to:

1. Cyrkulacja: Jebao RW 8 - 2 sztuki

2. Pompa obiegowa: Jebao DCT 8000

3. Grzałka: Jager 300W, luba jakakolwiek inna o mocy 200-300W

4. Oświetlenie: lampa T5 6x54W + świetlówki ATI lub Giesemann. 

5. Filtr RO+DI, najlepiej taki większy 10'' z 3 wkładami plus dodatkowo DI

6. Żywa skała: 30kg, może być też sucha skała w stylu Real Reef Rock lub Marco Rocks, może być też mix ich wszystkich

7. Podłoże: suchy piach około 25kg

8. Odpieniacz: jeśli będzie refugium i dsb to dałbym Deltec SC 1456 

 

Do tego sól, refraktometr ,testy itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....

 

Dziękuję bardzo za pomoc, patrząc na to co ma erybka zrobiłem drobną wycenę tematu. Ekwipunek który wyliczyłeś 5200zł - w załączniku zdjęcie koszyka sklepowego.

Akwarium główne przy tych moich rozmiarach pewnie z 1000 zł

Sump przy rozmiarach które podałaś liczę około 400 zł

Stelaż pewnie z 1000 zł

 

A właśnie stelaż czy szafkę pod 300L, jakie są Wasze doświadczenia? I ciekawe co by cenowo lepiej wyszło.

 

Z tego wychodzi 7600zł

plus inne duperele, to pewnie tak koło 8500 zł...

 

Czy taka kalkulacja jest realna?

 

Pozdrawiam,

Konrad.

post-5378-0-61086200-1457284172_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłeś nie te pompy cyrkulacyjne i nie te świetlówki, ale około 8500 pln za całość to cena całkiem niezła.

Daj znać jak zaczniesz robić zakupy, wtedy Ci podeślę konkretne linki do sprzętu i świetlówek, żebyś niczego nie pomylił. Podeślę Ci też wtedy co kupić z hydrauliki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłeś nie te pompy cyrkulacyjne i nie te świetlówki, ale około 8500 pln za całość to cena całkiem niezła.

Daj znać jak zaczniesz robić zakupy, wtedy Ci podeślę konkretne linki do sprzętu i świetlówek, żebyś niczego nie pomylił. Podeślę Ci też wtedy co kupić z hydrauliki.

 

Witam,

Dostałem już wycenę od eRybki, wydaje się nawet w jakiejś tam normie.

Co do wrzuconych elementów to:

- pompy cyrkulacyjne dałem "oczko" wyższe z parametrami bo tych konkretnych akurat nie mieli.

- co do świetlówek to pewnie masz racje nie znam się :)

 

A własnie tak co do hydrauliki, gdzieś widziałem ciekawą realizację zamiast kolanek i rur było to wykonane z rur elastycznych (takich jak wąż do odkurzacza) plusem tego jest to że odpadają te wszystkie połączenia, a minusem ... nie wiem, co o tym sądzisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część połączeń da się tak zrobić, ale chyba nie wszystkie, część będzie trzeba pokleić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja majac teraz komin na srodku zaluje ze nie jest z prawej albo z lewej ale kwestia gustu. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×