Skocz do zawartości
Gość cesarz2016

Moja solanka 300 l

Rekomendowane odpowiedzi

Gość cesarz2016

Witam

 

Chciałem przedstawić mój projekt małej automatyzacji obiegu wody w akwarium i sumpie.

 

Zastosowne materiały:

transformator 220/12V, czujnik poziomu wody CAT/020 (styk jest zwarty w górnym położeniu pływaka), czujnik poziomu wody CAT/011(styk jest zwarty w dolnym położeniu pływaka), przekaźniki (styki zwierno-rozwierne) z cewką na 12V (obojętnie czy na prąd stały czy zmienny), przewody.

 

Dolewka: po obniżeniu się pływaka czujnika CAT/011 następuje podanie napięcia na cewkę przekaźnika i zostaje uruchomiona pompka dolewki wody która uzupełnia wodę podnosząc pływak do ustawionego poziomu następuje przerwanie styku i wyłączenie pompki.  

 

Akwarium: w razie zatkania się otworu przelewowego w overflow lub podania większej ilości wody przez pompę obiegową następuje podniesienie pływaka czujnika CAT/020 i podanie napięcia na cewkę przekaźnika który spowoduje rozwarcie styku i przerwanie pracy pompy obiegowej.

W razie braku prądu z obiegiem wody nie powinno się nic stać gdyż poziom wody w akwarium będzie na poziomie przelewu overflow.

 

A tak z innej beczki to mam zamiar jutro jechać po piasek do erybki, no a w akwarium zaczęły się powoli pojawiać glony zielone i troszeczkę zmętniała woda.

 

Takie są moje przemyślenia ale proszę o opinie i porady.

Pozdrawiam

OBIEG.pdf

OBIEG.doc

Edytowane przez cesarz2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja to chociaż z 1cm bym ucioł od góry tam gdzie spływ w razie zaniku prądu ta przegroda najszybciej się zapełni wiec

Jak dołem coś nie tak to chociaż po szybie górą pójdzie do drugiej przegrody

To tak w razie "W"

Pozdrawiam

Edytowane przez AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

Witam

Ja to chociaż z 1cm bym ucioł od góry tam gdzie spływ w razie zaniku prądu ta przegroda najszybciej się zapełni wiec

Jak dołem coś nie tak to chociaż po szybie górą pójdzie do drugiej przegrody

To tak w razie "W"

Pozdrawiam

Ant. Dzięki za doradę masz rację i tak zrobię. Pozdrawiam  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisza zwieksz albo wysokosc albo nizszy poziom wody. Z mojego 300 l okolo 20 wraca do sumpa jak wylacze pompe cofa sie do momentu zapowietrzenia powrotu bo jak rozumiem z komina Ci ne zedjdzie bo nie bedzie nie wiem jak Twoj odpieniacz ale moj ma dodatkowo w sobie okolo 2 l wody podczas pracy. Tak czy siak poziom mi sie dzwiga o jakies 5-10 cm w sumpie. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

Tak jak pisza zwieksz albo wysokosc albo nizszy poziom wody. Z mojego 300 l okolo 20 wraca do sumpa jak wylacze pompe cofa sie do momentu zapowietrzenia powrotu bo jak rozumiem z komina Ci ne zedjdzie bo nie bedzie nie wiem jak Twoj odpieniacz ale moj ma dodatkowo w sobie okolo 2 l wody podczas pracy. Tak czy siak poziom mi sie dzwiga o jakies 5-10 cm w sumpie. Pozdrawiam

 

Slowik. Serdeczne dzięki za poradę sump zmieniony poszedł do realizacji. Pozdrawiam. :)

Witam

 

W związku z trafnymi poradami doświadczonych kolegów zdecydowałem się na troszkę zmian w moim zaprojektowanym SUMPIE (szkic przedstawiony w załączniku) jeżeli chodzi o wymiary sumpa, natomiast cała reszta czyli mała automatyka zostaje bez zmian. Sump poszedł do realizacji nie wiem jak długo będzie u szklarza.

 

Dzisiaj :banana: wsypałem piasek Natures Ocean Bio-Activ Live Natural White 9,07kg i mimo wsypywania bardzo powoli i przez rurę no niestety nie udało mi się uniknąć zmętnienia. Myślę iż się wyklaruje.

 

Proszę również o poradę czy tygodniowe podawanie bakterii cofnąć na jakieś dwa tygodnie dlatego iż nie wiem moim skromnym zdaniem w piasku jest dużo bakterii i mogło by się dziać ? :)

SUMP_popr.doc

post-5374-0-22748500-1457633305_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie od piasku zawsze się robi mleko, ale to chwilowe, bakterie podawaj, nie zaszkodzisz.

Sumpa poprawiłeś i dobrze :) będziesz spał spokojniej.

Powodzenia i czekamy na dalszą relację.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrych bakterii nigdy za wiele. Wiele zbiorników dzięki bakteriom wychodziło na prostą ha ha pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

Spokojnie od piasku zawsze się robi mleko, ale to chwilowe, bakterie podawaj, nie zaszkodzisz.

Sumpa poprawiłeś i dobrze :) będziesz spał spokojniej.

Powodzenia i czekamy na dalszą relację.

 

Serdeczne dzięki enigma17. :thumbsup:  Pozdrawiam

Witam

Chciałem przedstawić kilka nowości które się wydarzyły w moim akwarium.

 

- Akwarium dwa dni od wsypania piasku,post-5374-0-07379600-1457815348_thumb.jpg,post-5374-0-23500000-1457815357_thumb.jpg

 

- małe stworzonko które wyszło z piasku przy szybie około 6mm - czytałem, szukałem no i nie wiem wydaje mi się że to rurówka -   proszę o pomoc w identyfikacji,post-5374-0-08501000-1457815370_thumb.jpg

 

- bardzo małe stworzonka na szybach może z 6 szt nie mam pojęcia co to

  również proszę o pomoc w identyfikacji,post-5374-0-06879000-1457815382_thumb.jpg

 

 Pozdrawiam . :)

Edytowane przez cesarz2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

Witam

Chciałem przedstawić wyniki nocnej obserwacji  :)

 

- wydaje mi się iż jest to wieloszczet post-5374-0-65004900-1457865640_thumb.jpg

 

- to chyba wężowidło post-5374-0-06257200-1457865711_thumb.jpg

 

- a ten gość to chyba pusiostoma mendicaria  post-5374-0-82371800-1457865757_thumb.jpg

 

 

Proszę o poradę czy moja identyfikacja jest trafna  :thumbsup:

 

Pozdrawiam

Edytowane przez cesarz2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak a slimaki to rozne i takie same moze nawet Columbia czy columbela

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

Witam

 

Bardzo proszę o pomoc i identyfikację  zwierzątek jak na zdjęciu bo jest ich coraz więcej  i zaczynam się martwić ?

 

post-5374-0-93079200-1458155728_thumb.jpg

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia co to, może bardziej doświadczeni akwaryści pomogą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

Witam

 

Chciałem przedstawić AKWARIUM po miesiącu od zalania solanką, oraz parametry wody zmierzone testami które na obecną chwilę posiadam wydaje mi się iż całkiem nieźle. :)

 

Moim skromnym zdaniem dojrzewanie przebiega bardzo dobrze.

 

Zasolenie - 1,024 mg/l

PO4 - 0 mg/l

NO3 - 0 mg/l

NH4 - < 0,25 mg/l

 

post-5374-0-56682600-1458761826_thumb.jpg

 

post-5374-0-67287400-1458761834_thumb.jpg

 

post-5374-0-35039900-1458761844_thumb.jpg

 

Przepraszam za jakoś zdjęć ale robione komórką.

Woda jest naprawdę w 100% klarowna.

 

Raz jeszcze proszę o pomoc i identyfikację tych zwierzątek bo jest ich coraz więcej i martwię się czy przypadkiem nie są groźne.

post-5374-0-89965200-1458762088_thumb.jpg

 

Pozdrawiam.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium super ułożenie skały jak dla mnie petarda.Widać że się nie spieszysz i oby tak dalej. Z takim podejściem jestem pewien że zbiornik będzie super. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

Akwarium super ułożenie skały jak dla mnie petarda.Widać że się nie spieszysz i oby tak dalej. Z takim podejściem jestem pewien że zbiornik będzie super. Pozdrawiam

 

Serdecznie dziękuję. Myślę iż spokój to podstawa w akwarium morskim. Pozdrawiam  :)

 

 

Edytowane przez cesarz2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

Witam

 

Po pond miesiącu i po zaniku glonów brązowych i pojawieniu się zielonych glonów nitkowych nadszedł czas zasiedlenia mojej solanki częścią ekipy czyszczącej  :) 

 

Dzisiaj zakupiłem w erybce część obsady czyszczącej mianowicie :

 

- Nassarius vibex w ilości 5sztuk - niestety nie udało mi się zrobić fotki  :( Po aklimatyzacji zaraz dały nura do piasku i tyle je widziałem no cóż ale taka ich      pożyteczna rola (przekopać piach i zlikwidować to co w nim zbędne i szkodliwe) no i super

 

- Trochus spp. w ilości 2sztuki - piękne i wyglądają na zdrowe solidnie zasuwają w akwarium  :)

 

post-5374-0-84304700-1459279006_thumb.jpg

 

- Salarias fasciatus w ilości 1sztuka - kapitalna rybka  :banana: zaraz wzięła się do roboty . Dzięki niej solanka trochę ożyła i zrobiło się weselej .  :)

post-5374-0-35773900-1459279043_thumb.jpg

post-5374-0-79876600-1459279048_thumb.jpg

post-5374-0-51959600-1459279053_thumb.jpg

post-5374-0-29603700-1459279057_thumb.jpg

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieźle dobrane skały :thumbsup: . Jak je zasiedlisz z głową powinien wyjść ciekawy efekt.
Fajna ekipa pierwszych mieszkańców. Powodzenia w kolejnych etapach rozwoju baniaka i hobby :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

Dziękuję Flipper. Tobie również życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×