Skocz do zawartości
Gość cesarz2016

Moja solanka 300 l

Rekomendowane odpowiedzi

Gość cesarz2016

Witam Serdecznie wszystkich akwarystów morskich. Już od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem założenia akwarium morskiego ponieważ chciałbym coś zmienić w moim hobby gdyż pragnę nadmienić iż akwarystyką zajmuję się już od 35 lat. Obecnie posiadam 300 l holendra. No i nie ukrywam solniczka stała się dla mnie kolejnym wyzwaniem w akwarystyce.

Zacząłem od małego akwarium no nie ukrywam ze względu na koszty i miejsce ( na które musiała się zgodzić żona :-)).

 

Akwarium - 90x35x35 FLOAT - 110l.    

                                                                                                              

Pokrywa ze spienionego PCV wykonana samodzielnie  

                                                                                                              
Grzałka - 150W


Cyrkulacja - JVP-100 (2500l/h), JVP-101 (3000l/h)


Oświetlenie - blau high blue 39W 22000K T5, blau marine blue 39W T5, sylvania aquastar 10000K 39W T5(wykorzystana z rezerwy holendra), nocne 8szt LED o barwie niebieskiej    

                                                                                   

Chłodzenie - 4 sztuki wentylatorków FAN 8 zamocowanych w pokrywie  

                                  

Odpieniacz białek -   Hydor slim 135.5  

                                                                                                      

Obieg wody - Ze względu na brak możliwości założenia SUMPA filtr zewnętrzny Fluval 104 (w nim SIPORAX, węgiel aktywowany,  equo Filtra 5 100ml/100l wody  co miesiąc), w miejsce gąbki trochę żywej skały (około 0,7kg)- zdaję sobie sprawę iż prawdopodobnie będę poddany krytyce no ale cóż

 

Temperatura  - 25 st. C

 

Żywa skała  - 13 kg

                                                                                                                                                

Sól - instant ocean   

                                                                                                                                                                 

Podłoże - Nature's Ocean Bio-Activ Live Aragonite - gdzieś dopiero za 3 tygodnie może tydzień wcześniej zależy od pomiaru parametrów                                                                                                                                                        

 

Bakterie na start -   Equo Bacterya 5ml (ampułka) po zalaniu zbiornika później  1,25ml co tydzień                                                                                                                                                                              

Pomiar zasolenia -  1,024 mg/l

                                                                                                                      

TESTY - Salifert PO4, Salifert NH4, Salifert NO3 - myślę iż przy dojrzewającym akwarium te najbardziej będą przydatne                                                                                                       

Filtr RO + DI, Salimetr, miernik TDS - inny sprzęt w miarę potrzeb będzie wykorzystywany z akwarium hollenderskiego

 

Akwarium zalane solanką  19.02.2016r, Skała włożona 24.02.2016r

 

A teraz parę fotek. Proszę o łagodne komentarze i ocenę oraz porady.

post-5374-0-27584600-1456672939_thumb.jpg

post-5374-0-59461100-1456672961_thumb.jpg

post-5374-0-24124900-1456672971_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup jakiś skimmer powierzchniowy,bo wygląda to fatalnie z tym kożuchem na powierzchni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

Dziękuję za poradę. Myślałem o tym ale wydaje mi się iż jest jeszcze troszeczkę za wcześnie gdyż akwarium ma dopiero 10 dni i ten kożuszek nie jest duży to powinien ustąpić chyba że nie to będę musiał założyć jakiś powierzchniowy skimerek,  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez skimera zawsze będzie syf na powierzchni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skieruj pompy na powierzchnię.u Ciebie tafla wody stoi w miejscu.pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

Witam. Dziękuję za porady. Pompki skierowane lekko na powierzchnię. Kożuszek rozpylony. Pozdrawiam.  :)

post-5374-0-01097500-1456743542_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i super. Tafla wody ma być w ciągłym ruchu. Świetne ułożenie skały. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

Witam. No i zaczęło się DOJRZEWANIE. Brązowy nalot z bąbelkami powietrza i co teraz tylko czekanie i spokój .  :wink:



No i super. Tafla wody ma być w ciągłym ruchu. Świetne ułożenie skały. Pozdrawiam

Dziękuję za poradę i za komplemencik.   :)

post-5374-0-58800800-1456760952_thumb.jpg

post-5374-0-41924600-1456760970_thumb.jpg

Edytowane przez cesarz2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie czekanie i spokój. Mycie szybek i lanie raz w tygodniu bakterii z pożywką nic więcej. Zaczną się glony zielone, będziesz mógł pomyśleć o ekipie czyszczące.Bądź cierpliwy a akwarium odwdzięczy Ci się swoim pięknem.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

Tak dokładnie czekanie i spokój. Mycie szybek i lanie raz w tygodniu bakterii z pożywką nic więcej. Zaczną się glony zielone, będziesz mógł pomyśleć o ekipie czyszczące.Bądź cierpliwy a akwarium odwdzięczy Ci się swoim pięknem.Pozdrawiam

 

Witam. Tak dokładnie mam zamiar zrobić. Cierpliwości i systematyczności nauczyłem się przez wiele lat przy akwarium hollenderskim. Serdecznie dziękuję za miłe słowa. Pozdrawiam.  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W razie jakichkolwiek pytań wal śmiało. Pozdrawiam

W razie jakichkolwiek pytań wal śmiało. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

Dziękuję. Z pewnością skorzystam. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

Witam

Udało mi się wygospodarować troszkę miejsca na założnia SUMPA 35L. Przedstawiam mój rysunek i proszę o porady czy jest OK, ewentualnie co poprawić. Dodam tylko iż przelew będzie OVERFLOW z rurek PCV1/2 cala zamaskowany czarną PLEXI.

Proszę o porady i opinie . Pozdrawiam

post-5374-0-14986800-1457351193_thumb.jpg

SUMP_35L.pdf

Edytowane przez cesarz2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałeś te 3cm do górnej krawędzi i przelew? W razie braku prądu nie cofnie więcej wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

Przemyślałeś te 3cm do górnej krawędzi i przelew? W razie braku prądu nie cofnie więcej wody?

Witam

Nie bardzo rozumiem. Myślałem o zastosowaniu czujnika poziomu wody w akwarium połączonego z pompą na wyłącz poprzez przekaźnik. A co do budowy Sumpa to mam pytanko czy może tak być ?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że jak zabraknie prądu to czy grawitacyjnie nie spłynie więcej wody niż te 3cm zapasu w sumpie. Jeśli zaś chodzi o projekt to prosto i klasycznie, ja bym nie zmieniał przegród.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

Chodzi o to, że jak zabraknie prądu to czy grawitacyjnie nie spłynie więcej wody niż te 3cm zapasu w sumpie. Jeśli zaś chodzi o projekt to prosto i klasycznie, ja bym nie zmieniał przegród.

Serdeczne dzięki za poradę i informację. Pozdrawiam  :)

Witam

Brązowe znika    :)

Przed i Po.   :banana:

post-5374-0-29643200-1457379273_thumb.jpg

post-5374-0-11752800-1457379301_thumb.jpg

Edytowane przez cesarz2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki że nie pisałem ale mam urwanie hu... Co do sumpa wszystko ok ale co do tych 3 cm to trochę strach. Zabraknie prądu i przeleje na 100 procent. Tak ogólnie akwa super oby tak dalej.pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×