Skocz do zawartości
Lukaas_1990

Oświetlenie do akwarium morskiego.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam już 2 zbiorniki słodkowodne o pojemności 200l każdy i teraz przyszedł czas na założenie morskiego tylko mam problem z doborem oświetlenia.

Akwarium będzie miało wymiary 120x50x60 co daje 360l

Co do oświetlenia mam wątpliwości, bo chciałem  dać 6x54w t5 ale byłem zamawiać akwarium zaczęła się rozmowa o oświetleniach to doradzono mi w sklepie Zetlight QMAVEN 6600 - 200W cenowo też różnica ogromna ale tu się pojawia pytanie, co wybrać? W sklepie powiedziano mi, że świetlówki co 6 miesięcy się wymienia i patrząc na koszty eksploatacyjne wyjdzie taniej.

I sam nie wiem co brać, ktoś by mógł się wypowiedzieć? Wytłumaczyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie same wymiary akwarium. Na początku miałem tylko lampę Led Maxspect Razor 170W. I to niestety nie było do końca to co chciałem. Zamontowałem jako dodatkowe źródło dwie świetlówki 54W. Korale twarde zaczęły wkońcu rosnąć. Jak chcesz kupić drożej i taniej eksploatować to lampa Led. Jeśli kupisz taniej lampę 6x54W to więcej zapłacisz za prąd i za wymianę świetlówek co 6 miesięcy. Może zdecyduj się na chybrydę lama Led ze świetlówkami. Tania to ona też nie jest. Albo tak jak ja lampa Led i obok zamontowane świetlówki w koronie.

Edytowane przez Lebcio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liczę się z tym, że przy 6x54W będą wyższe opłaty za prąd, ale nie chce sytuacji że zapłacę za ledy i znów będę musiał zainwestować w dodatkowe dwie świetlówki, bo coś źle albo słabo oświetla.

Bo tak 6x54W= 324W

Z tego co Ty napisałeś to Razor 170W + 2x54W = 278W

Oszczędność jakby nie było zauważalna, bo prawie 50W i w tym pojawia się mój problem czy dalej warto jedynie kosztowane wymiany świetlówek niestety co 6 miesięcy, ale przy prądzie to 50W więcej jak dla mnie do przejścia, bo wolę świetlówki jak mają koralowce lepiej rosnąć.

Jakieś pomysły czy jednak led też coś da?

Edytowane przez Lukaas_1990

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele jest zdań na temat Ledów i świetlówek. Mając świetlówki możesz dobrać 6 różnych kolorów i dopasować do swoich potrzeb kolorystycznych. Pamiętaj też że lampa Led nie świeci ciągle pełną mocą. Wschody i zachody u mnie trwają po 4 godziny a w szczycie lampa Led pracuje na 70% biały i 80% niebieski kolor razem ze świetlówkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem jedynie uwzględnić, że ledy mają możliwości ustawień zachodów itd.

Tylko, że ja mam w głowie liczby...

Bo 6 świetlówek da koszt około 300zł + belka 800zł = 1100zł

Sam zetlight kosztuje 2500zł

Rożnica 1400zł daje możliwość kupowanie przez 5x po 6 świetlówek (co pół roku)

Nie umiem znaleźć ile producent daje na gwarancji na zetlight'a ale jeżeli daje 24 miesięcy do zakup może być trochę ryzykowny, bo z moim szczęściem wszystko pada po gwarancji producenta....

Nie patrząc na koszt prądu to sam nie wiem.

Kurde myślę i sam nie wiem co robić z tym oświetleniem... Bo chciałbym zrobić idealnie ale przy akwarystyce nigdy nie da się wszystkiego pogodzić.

 

Edytowane przez Lukaas_1990

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukaaas,zalezy jakie korale planujesz trzymac,jesli sps to o ledaj zapomnij,chyba ze bedą tylko jako dodatek,bo warto,lady ladnie podbijaja kolory i dodaja zycia akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie myślę o SPS jako podstawie i potem jeszcze coś z innego rodzaju, ale pewny nie jestem, bo czekam na akwarium i póki co robię sobie plan co będzie i jak będzie.

Czyli z tego co widzę bezpieczniej jest brać świetlówki dla korali, bo z tego co ja chce zrobić chce mieć korale zarówno łatwe, jak i te najbardziej wymagające i nie chce sytuacji, że kupie leda i nagle muszę dokupić świetlówki, bo nie daje rady... W takim wypadku to już chyba wolę te 6 świetlówek tylko w jakiej barwie i w jakiej kolejności wkładać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kolory i kolejność to poszukaj na forum tematów gdzie są opisane jakie świetlówki mają ludzie zainstalowane i są do tego zdjęcia pokazujące akwarium. Jednemu podobają się bardziej kolory idące w niebieski, drugiemu w biały a jeszcze innemu w róż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć pewność że wszystko będzie rosło to t5. Tylko nie chińska lampa, ona potrafi dać nawet o połowę mniej światła niż markowa. Ja zmieniłem ledy na t5 i jest różnica na plus. Świetlówek też nie musisz kupować najdroższych po 70-80zł, korale rosną też na Narwach czy Sylvaniach. Ja ostatnio za komplet 8x54w (2x ati, 4x narva, 2x sylvania) zapłaciłem 300zł z hakiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się i jednak biorę leda, czekam jeszcze na zbiornik jak będzie daleko zdam recenzje z Zetlight QMAVEN 6800 - 230W

Edytowane przez Lukaas_1990

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tak jak piszesz myślisz o sps...to zapomnij o ledach. Prędzej czy później zmienisz na t5.posłuchaj rady kolegów. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc mam pytanie jestem w trakcie robienia lampy led, diody power led 3w sztuk 24 14 royal blue 6 biala 15000k i 4 czerwone diody i teraz pytanie o te czerwone czy one sa potrzebne czy nie bo jak kupywalem to wiedzialem u nie jednego sprzedawcy ze w morskim ma czerwone swiatlo ale po wglebieniu sie w temat i zapytaniu sie 2 kolegow powiedzieli ze czerwone zabija korale i czy to prawda moze ktos sie spotkal z takim przykladem???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×