Skocz do zawartości
Ventru

300 l pierwsze akwa morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Nik Ventru, mam 35 lat, akwarystyką słodkowodną zajmuje się od 15 lat ( z przerwami), ale chce zająć się morszczyzną.

Proszę o opinię czy taka konfiguracja sprzętu ma sens:

 

Obecnie posiadam:

Akwarium 300 l (bez komina i sumpa) - na podkładce - nie planuje przebudowy

Szafka pod akwarium,

Filtr kubełkowy Aquael UNIMAX 700 (do akwa 500-700l)  - pompa 2250 l/h, przepływ z uzupełnionymi mediami 1700l/h - planowany pusty lub półka z biobalami; 38W, pojemność filtra ok. 15 l

W filtrze można zamontować lampę UV 9,11,18 - potrzebne?

Deszczownia do filtra kubełkowego - pozostanie zanurzona w wodzie by robić ruch powierzchni wody

Grzałka z termostatem (chociaż wydaje mi się zbędna jeśli temperatura ma wynosić 25-27 stopni

Pokrywa oświetleniowa z dwoma wentylatorami (60x60x10 o przepływie 34m3/h; 2500 obr/min) i odwróconym termoregulatorem, uruchamiają się przy wskazanej temperaturze, jeśli będzie konieczność w pokrywie mogę zamontować jeszcze wentylator 120x120 0,4A - prędkości ani przepływu nie znam,

Włączniki czasowe - obecnie 2 szt. (jeśli będzie konieczność dokupię)

Brzęczyk - pompka- (nie wiem czy będzie potrzebna) Atman AT6500 360l/h 4W

Karmnik elektroniczny

Oświetlenie:

Korzystam obecnie ze świetlówek LED - specjalistyczne - akwarystyczne - bardzo dobre efekty, nie wiem jak się tego typu świetlówki sprawdzają w akwarium morskim

Pozostały mi ze słodkowodnego:

Świetlówka LED 9W 6500K-nie wiem czy zostawić

Świetlówka LED 9W 3000K-do usunięcia

PHmetr

 

Do kupienia:

Oświetlenie:

Świetlówka LED 9W 6500 biała zimna - jest

Świetlówka LED niebieska dł. fali 430-460 - do kupienia

Świetlówka LED 14W 10 000 K 1400 LM lub Świetlówka LED 14 W 16000 K 1400 LM - do kupienia, ale nie wiem która

Odpieniacz wewnętrzny Juwel Skimmer 3.0 do akwarium o poj. max 500 l, pompa 150 air/h 17W

Falownik - 2 szt. 500-4000l/h moc 10W

Skała sucha - 41 kg

Później chcę dokupić żywy piasek i jakieś 5 kg skały żywej

Filtr RO - niestety niedawno swój sprzedałem po paletkach, teraz by się przydał, więc do kupienia

Sól

Hydrometr+testy

Życie:

Koralowce: miękkie i LPS

krewetki czyszczące - 2 szt.

krab pustelnik - 2 szt.

ślimaki (jeszcze nie wiem jakie)

rozgwiazda piaskowa - 1 szt.

ryby - kilka szt. może polecicie jakieś dla początkującego

 

Proszę o pomoc i opinię.

 

 

Edytowane przez Ventru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy :)

 

Obecnie posiadam:

Akwarium 300 l (bez komina i sumpa) - na podkładce - nie planuje przebudowy

Szafka pod akwarium,

Filtr kubełkowy Aquael UNIMAX 700 (do akwa 500-700l)  - pompa 2250 l/h, przepływ z uzupełnionymi mediami 1700l/h - planowany pusty lub półka z biobalami; 38W, pojemność filtra ok. 15 l - jak pusty to bezsensu go używać, daj chociaż jedną półkę z siporaxem

W filtrze można zamontować lampę UV 9,11,18 - potrzebne? - możesz zostawić, czasami się przydaje

Deszczownia do filtra kubełkowego - pozostanie zanurzona w wodzie by robić ruch powierzchni wody - odpuść sobie, będzie zarastać glonami i tylko dodatkowej roboty Ci przysporzy, ruchem wody zajmą się falowniki

Grzałka z termostatem (chociaż wydaje mi się zbędna jeśli temperatura ma wynosić 25-27 stopni - to zależy ile masz stopni w domu zimą

Pokrywa oświetleniowa z dwoma wentylatorami (60x60x10 o przepływie 34m3/h; 2500 obr/min) i odwróconym termoregulatorem, uruchamiają się przy wskazanej temperaturze, jeśli będzie konieczność w pokrywie mogę zamontować jeszcze wentylator 120x120 0,4A - prędkości ani przepływu nie znam, - chłodzenie może w lecie się przydać

Włączniki czasowe - obecnie 2 szt. (jeśli będzie konieczność dokupię) - zostaw

Brzęczyk - pompka- (nie wiem czy będzie potrzebna) Atman AT6500 360l/h 4W - niepotrzebne, ewentualnie do zbiornika kwarantannowego

Karmnik elektroniczny - nada się jak ryby będą przyjmowały pokarmy suche

Oświetlenie:

Korzystam obecnie ze świetlówek LED - specjalistyczne - akwarystyczne - bardzo dobre efekty, nie wiem jak się tego typu świetlówki sprawdzają w akwarium morskim

Pozostały mi ze słodkowodnego:

Świetlówka LED 9W 6500K-nie wiem czy zostawić

Świetlówka LED 9W 3000K-do usunięcia

 

 

Do kupienia:

Oświetlenie:

Świetlówka LED 9W 6500 biała zimna - jest

Świetlówka LED niebieska dł. fali 430-460 - do kupienia

Świetlówka LED 14W 10 000 K 1400 LM lub Świetlówka LED 14 W 16000 K 1400 LM - do kupienia, ale nie wiem która

Pomyśl nad jakimś rozsądnym cenowo oświetleniem LED, tych świetlówek już dawno się nie używa

Odpieniacz wewnętrzny Juwel Skimmer 3.0 do akwarium o poj. max 500 l, pompa 150 air/h 17W - nie jest zły, ale można poszukać czegoś używanego o większej mocy

Falownik - 2 szt. 500-4000l/h moc 10W - ok

Skała sucha - 41 kg - ułóż najpierw na sucho, bo się może okazać, że te 41kg będzie dużo za dużo

Później chcę dokupić żywy piasek i jakieś 5 kg skały żywej - to później

Filtr RO - niestety niedawno swój sprzedałem po paletkach, teraz by się przydał, więc do kupienia - obowiązkowo plus do tego DI

Sól - koniecznie

 

Życie:

Koralowce: miękkie i LPS

krewetki czyszczące - 2 szt.

krab pustelnik - 2 szt.

ślimaki (jeszcze nie wiem jakie)

rozgwiazda piaskowa - 1 szt.

ryby - kilka szt. może polecicie jakieś dla początkującego - do tego jeszcze długa droge, także spokojnie

 

Proszę o pomoc i opinię.

 

Mam nadzieję, chociaż trochę pomogłem, poczytaj sobie jeszcze działy dla nowicjuszy, dużo informacji w nich zawartych jest.

Powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co proponujesz jeśli chodzi o oświetlenie LED? Czemu te świetlówki LED się nie używa? Nie mam na myśli zwykłej "białej" świetlówki fluorestncyjnej tylko LEDową opartą na diodach. 

Będę kupował niedługo skałę i mam do dyspozycji:

30kg i z drugiego źródła 11 kg.

Myślisz, że te 30 kg wystarczy?

Edytowane przez Ventru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 kilo skały powinno wystarczyć. Zależy oczywiście jak duże kawałki i jak ułożysz lub jak je posklejasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakieś uwagi dotyczące oświetlenia?

Czy tuby LED mogę zastosować o odpowiedniej barwie świecenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie Tuby to się kompletnie nie nadają, nie ta barwa i widmo. Do morskiego odpada poza tym za słabe. Jak świetlówki to tylko T5 i to przynajmniej 6x39w bądź dobrej jakości lampa led regulowana np. Kessil bądź Giessman lub Maxspect. Co do odpieniacza to na 300 litrów za słaby, może przez jakiś czas przy małej obsadzie da rade. Ja bym szukał czegoś co można zawiesić na boku akwarium i nie pchać tego do środka zajmując masę miejsca. Z odpieniaczy to np. Aquamedic Turboflotor Blue 3000 bądź coś ze stajni Delteca. Co do kubełka jest całkowicie zbędny, ba to proszenie sie o katastrofę. RO musisz kupić + do tego żywicę DI.

Edytowane przez adikwroc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z tymi świetlówkami led? Nie nadają się? Barwa światła jest właściwa przecież 10 000K oraz 16 000 K + niebieska 430-460nm lub z barwą 18 000 - 22 000 K.

Co do kubła pewnie masz rację. Ja nie mam doświadczenia w tym temacie.

Może go sprzedam i zainwestuję w wydajniejszy odpieniacz.

post-5328-0-43843700-1454450361_thumb.jpg

post-5328-0-91592000-1454450381_thumb.jpg

Edytowane przez Ventru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ventru nie chcesz słuchać nie słuchaj. Kup te swoje tubki ledowe, zamontuj. Dasz pierwsze korale szybko zmienisz oświetlenie. Tyle w temacie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko chciałem zgłębić temat, nie denerwuj się tak.

Pytam, bo zdziwiła mnie mnogość lamp ledowych z odpowiednią barwą światła, a tu nagle zonk bo się nie nadają.

Deltec MCE 600Mam jeszcze pytanko do odpieniacza juvela.

Niby jest do 500l ja mam 300.

Producent podaje tez przeplyw 1500 l/h. Czy to cos zmienia czy jest jednak za slaby. Ile l/h powinien miec?

Znalazlem cos takiego:

Tunze Comline Skimmer 9012 lub Deltec MCE 600.

Edytowane przez Ventru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×