Skocz do zawartości
falko

Nowy zbiornik 370l -nowicjusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem nowy. Czytam i czytam a zielony jak byłem tak jestem. Wiele lat miałem słodkowodniaka. Teraz w nowym domu może czas na powiew morza.

Chcę zakupić używany kompletny zestaw 370l z RO. W ogłoszeniu jest z e skałą ale baniek widzę ze nie czynny wiec skała pewnie złom. Nie wiem czy warto ponieważ sprzęt używany, akwarium i reszta pewnie do gruntownego czyszczenia i ponownej kompletacja.

Poniżej przedstawię co jest w zestawie:

akwarium morskie 370 l wraz z wyposażeniem o wymiarach : 120/55/50 cm.

W skład wyposażenia wchodzą:

- stelaż (120/78/50 cm)

- sump 3 przegrody

- pompa AQUA MEDIC OCEAN RUNNER OR 3500 wraz z wbudowanym obiegiem

- lampa firmy AQUASTARLIGHT wraz z jarzeniówkami

- odpieniacz AQUA MEDIC ( pompa odpieniająca została wymieniona na nową: Tetra FP 1500 )

- 2 grzałki

- salimetr wraz z termometrem AQUA MEDIC

- falownik

- termomet

- żywa skała 20 kg

- żywy piasek

A i RO easy line z AQUA Medic

Proszę odpowiedzcie, komentujcie itp.

Wiem że to naprawdę początek ale kasy dużo nie myślę o późniejszej obsadzie i kosztów związanych z błędami.

Edytowane przez falko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś nigdzie ceny, pytanie czy chcesz startować jako początkujący od razu od tak dużego zbiornika, czy nie lepiej jednak zobaczyć na mniejszym i potem sobie np. od razu powiększyć do rozmiarów odpowiednich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś nigdzie ceny, pytanie czy chcesz startować jako początkujący od razu od tak dużego zbiornika, czy nie lepiej jednak zobaczyć na mniejszym i potem sobie np. od razu powiększyć do rozmiarów odpowiednich.

 

Przepraszam, cena to była 1800zł

 

Przemyślałem i jednak muszę przeliczyć siły na zamiary. 370l za dużo na poczatkującego.

 

Mam teraz inny plan - 150l zbiornik ale gotowy z życiem i nie wiem czy bedę w stanie go transportować 150km. Może logistycznie dam rade ale boję się jak zachowa się życie i czy to ma wogóle sens - Pomocy:

* Zbiornik główny - wymiary: 100 x 38 x 40 (szer x gł x dł)

* Sump - wymiary: 75 x 30 x 40 (szer x gł x dł)

* Drewniana szafka na stelażu stalowym - bardzo solidna i masywna + drewniana nakładka na górę zbiornika

* Światło: Boyu HQI 250W + Akt. 2x54W + 2xLED + światło księżyca (taśma led)

* Odpieniacz Deltec APH525 http://sklep.seafarm.pl/pl/p/Deltec-APH-525/1682

* Obieg NewJet 4500 http://www.rybarium.pl/new-jet-4500.html

* Cyrkulacja Hydor Koralia 3 http://ireef.pl/hydor-koralia-3-12v.html

* Grzałka Eheim 250W http://www.clarias.pl/eheim-jager-250w-precyzyjna-grzalka-z-termostatem-44cm-p-516.html

* Automt. dolewka Aqua Medic Niveauma

 

życie:

* Ctenochaetus tominiensis

* 2 x Amphiprion ocellaris

* Pterapogon

* Capnella 

* Rozgwiazda piaskowa 

* Acanthastrea Lordhowensis 

* 4 x Entacmaea quadricolor (wartość 1000zł!) 

* Hexataenia

* Krab Zdjęcie Krab

* Wężowidło

* Ślimak grzebiący 

* Discosoma spp.

* Filtr przepł. Deltec FR509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wyda opinię, lub ma doświadczenie z przewożeniem całego baniaka.

Bardzo mi zależy na poradach.

 

Wiem że wychodzicie z założenia - samodzielnego zakładania od a do z / ale czasem trafia się okazja i co zrobić jak musimy transportować.

 

Proszę o wypowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam przeniosłem zbiornik 450 l w obiegu. Ciężka i wyczerpująca sprawa. Beczki na wode, piach, skalę , korale i ryby. Dodatkowo stres Twój i zwierząt. Niestety zawsze coś się uszkodzi z korali. Potem wszystko wkładasz do akwarium i modlisz się aby zaskoczyło i nic się niedobrego nie stało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Logistycznie jestem przygotowany:

 

1. Samochód bus z nagrzewnicą paki - farelka na ful ( paka oryginalnie w drewnie )

2. Pełno styropianu na zabezpieczenie i kondensację ciepła

3. Wszystkie żyjątka z skałami do dużych grubych worków z wodą i do specjalnych boksów styropianowych.

4. Ryby i inne również j/w

5. stelaż z sumpem i nie ruszane akcesoria w całosci na auto.

6. Akwa główne z wylaną wodą i z pozostawionym dość wilgotnym piaskiem nakrytym jałowymi matami medycznymi + nakrycie i obłozone styropianem. 

(piasku nie chcę wywalać bo ma 6m-cy)

7. Wszystka woda zabrana w kilka 70l zbiorniki specjalne do wody demineralizowanej (wypożyczone), owinięte kocami itp.

 

Montaż w docelowym miejscu:

 

1. Szybkie ustawienie, wypoziomowanie

2. Rozpocząć nalewanie wody do głównego zbiornika i SUMPa - w sposób by nie ruszyć piasku - rozpocząć ewentualne dogrzewanie

3. Włożenie z workami w miarę możliwości zwierzęta, skały z żyjątkami do wyrównywania temperatury

4. Zaczynamy od skał z ukwiałami - delikatna wymiana wody pomiedzy wcześniej wlaną wodą i workami ( ponieważ pezez drogę 150km i 1,4h, mogły nagromadzić się substancje zmieniające parametry)

5. Ryby i inne sytuacja jak wyżej

Wszystko przy zgaszonym świetle do minimum następnego dnia. 

Następnego dnia po ok 24h od zabiegu podnianka 10% i za dwa dni kolejne 10% (dobrze czy źle? )

 

Modlitwa by wszystko zagrało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jesteś bardzo przygotowany. Wydaje mi się że jest wszystko ok. Może jeszcze przed wypuszczeniem ryb warto zrobić testy NO3 PO4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, staram się wszystko tak ogarnąć by zminimalizować wszystkie najgorsze następstwa.

Powiedzcie tylko czy jak sprawdzę  NO3 i PO4, i nie daj Bóg będzie podwyższone - co wtedy zrobić?

 

Powiedzcie również, czy jeśli zrealizuję swój plan w 100% ( parametry nieznacznie się podniosą) może okazać się że zbiornik nie zacznie nowego dojrzewania, lub potrwa to minimalnie z minimalnymi wachaniami i stratami w obsadzie ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam w klibie. Jestem 2 tyg po przeprowadzce swojego zbiornika. Mi się udało bez strat i niespodzianek:)

Właściwie też cale życie miałam zwykłe akwaria. Ze slodkowodnych mialam dosłownie wszystko. Marzyłam jednak o morskim. Wydawało mi się ze doświadczenie w słodkowodnych mi pomoże, tymczasem wiele błędów przez mój pierwszy rok popełniłam przenosząc "stare" nawyki na ten inny świat.

Co do przeprowadzki nie przeraź się ale w momencie jak to wszystko wyładujesz i zaczniesz ustawiać to zamiast bryzy morskiej zajedzie ci portem. Bynajmniej ja tak miałam w czasie przeprowadzki. Będziesz też potrzebował jakiegoś zapasu świeżej solanki bo w czasie przeprowdzki będą straty wody. Albo zostanie część tak brudnej że za nic nie będziesz chciał tego wlewać z powrotem do zbiornika. Minimum to 1/4 objętości zbiornika na zapasie.

Po rozwaleniu całego zbiornika będziesz miał nieodpartą chęć pewne żeczy przemyć- na ten wypadek naszykój sobie osmozę. Pamiętaj że morski zbiornik absolutnie nie znosi kontaku z wodą kranową. Grozi to całkowitym zachwianiem równowagi biologicznej, plagami dużymi stratami życia. Pod zadnym pozorem nie myj w trakcie przeprowadzki środka odpieniacza i co tam jeszcze bedziesz mial w sumpie ( kazdy ma co innego żeby te bakterie chodować).

Ja wpuszczałam wodę do akwa przez tzw. "Watę" -(w zwykłych sklepach zoologicznych sprzedają) zeby nie burzyć piachu bo tam to dopiero azotany....A i tak po zalaniu miałam błoto. Kombinacje z filtrami tybu gąbka nic nie dały. (Jak mówiłam stare nawyki dalej ciągną w dół) jedyne wyjście było wystartować obieg. I tu już powinno być prawie 100% wody. Pomimo zapasów mi zabrakło.

Jak wpuszczałam ryby to woda była jeszcze tak mętna że straciłam ich z oka.

Po 2 godzinach woda się wyklarowałam i ustawiłam korale.

Tak przez to przebrnełam....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×