Skocz do zawartości
Mikero

oświetlenie do 300l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Właśnie jestem na etapie wymiany słodkiego baniaka na słony. w planach jest akwarium 300l o wymiarach 100x50x60. Prosiłbym o rady na temat oświetlenia. Z uwagi na koszty zamierzam je wykonać we własnym zakresie. jako że jestem nowicjuszem w akwarystyce morskiej zatem na początku będą tam zwierzaki łatwe w hodowli. W miarę nabierania doświadczenia pewnie także będę chciał mieć i korale twarde.  Oświetlenie chcę od razu zrobić docelowe żeby potem go nie zmieniać. I tak opcje są dwie:

1. tylko T5 w ilości 8 razy 39 W

2. połączenie LED i T5 i tak na przykład: 4 x T5 39W  plus 1 x dioda LED hybryda 6 x Royal Blue , 3 x cool white 10000K plus 1 x dioda Led 10W cool white 10000K-15000K lub 15000K-20000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polaczenie led i t5 to moim zdaniem optymalny sposob oswietlenia akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem podobnego zdania. Dzięki połączeniu diod LED i T5 nad akwarium powinieneś uzyskać fajny efekt oświetlenia baniaka, a przy tym dość energooszczędny :wink: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem również druga opcja, hybryda spowoduje dostarczenie jednocześnie w zbiorniku dwóch źródeł światła i pomożę ci wszystko dobrze doświetlić. Jest też tak, że jedne zwierzęta podobno lepiej znoszą ledy, inne t5, więc zaserwujesz oba :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomieszac obydwa mozna, ale jesli planujesz w przyszlosci hodowle sps-ow, to proponuje zrobic przewage T5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×