Skocz do zawartości
Krzysiekmazi

filtracja-jak w koncu z tym jest

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,właśnie zacząłem przygodę z akwarystyką morską i im więcej czytam na temat prowadzenia akwarium tym więcej sprzecznych informacji pojawia sie w artykułach i na forach. Jeden z problemów to filtracja. Bo tak ogólnie na forach jak czytałem to większość mówi ze aby akwarium funkcjonowało prawidłowo wymagana jest dora filtracja (sump,media filtracyjne i odpieniacz) ale z kolei czesto spotykałem opinię"fachowców" którzy. Odradzają używanie filtrów Kubełkowych,zeolitu,ceramiki, biobali itp a zalecają stosowanie sumpa z fluidyzatorem na bio kulkach, gąbkach, a przeciez kubelek i sump to w zasadzie to samo tylko inaczej podane. Po przeczytaniu wielu artykułów wychodzi na to że. Wystarczy tylko odpieniacz kilka falowników i dużo skały koralowej.

Proszę o radę jak to z tym jest. Zależy mi a opinii osób które używam badz używają kubełków, filtrów wewnętrznych i sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w Piekarach masz pod ręką kilku sumpowcow i bezsumpowcow

podejdziesz poogladasz,i masz informacje z pierwszej ręki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat nie chodziło mi ze bez odpieniacza tylko że wystarczy jedynie odpieniacz i cyrkulatory. Bo tak jak pisałem z opinni wielu Specjalistów Wszystkie filtry sa złem bo wyłapują plankton i gromadzą sie wnich azotany itp.

Aha co do kolegi. Odnośnie Piekar na 99% masz na myśli Piekary Ślaskie czyli nie te co j mieszkam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ci fachowcy mają rację, wystarczy odpieniacz i ewentualnie jakaś pożywka dla bakterii. Później może się jeszcze okazać potrzebny adsorbent fosforanów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"a przeciez kubelek i sump to w zasadzie to samo tylko inaczej podane."

No wlasnie to "inaczej podane" robi roznice  :no: 

W sumpie ustawiasz odpieniacz, grzalke i pompe obiegowa (czujnik poziomu wody) i to wszystko. Dodatkowo mozesz raz  w miesiacu, wlozyc na kilka dni skarpete z weglem. Jak to zrobic w kubelku ?

Ponadto "media filtracyjne" w kubelku nalezy co kilka dni czyscic, bo kubelek bedzie fabryka NO3, to dosyc pracochlonne i nic nie daje. Natomiast kubelek nadaje sie do stosowania roznych adsorberow.

"stosowanie sumpa z fluidyzatorem na bio kulkach, gąbkach" jest przy dobrym odpieniaczu zbedne i dziala przeciw odpieniaczowi, ktory ma za zadanie szybkie wyprowadzenie z obiegu bialek (i nie tylko). W tych gabkach, kubelkach itp. te bialka beda pieknie "przerabiane" i dla odpieniacza nieuchwytne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×