Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie....jestem wcześniakiem jeśli chodzi o "akwarystykę morską" bo do noworodka to mi jeszcze brakuje....ooooooo i jeszcze trochę...Ale do rzeczy zanim wszyscy przestaną czytać o co mi tak naprawdę chodzi ostatnio zafascynowało mnie prowadzenie akwarium morskiego poczym zacząłem zbierać ku temu niezbędne informacje....i po jakimś czasie zdecydowałem się na wybór tzw. baniaka będzie to akwarium ok 250 litrów, rafowe....z powodu, iż jestem laikiem   udałem się do sklepu i tam na miejscu pan sprzedawca zaproponował mi budowę takowego zbiornika w cenie ok.3000 zł....za sprzęt niezbędny + akwarium i hydraulikę....i tu nasuwa się moje pytanie jak sprawdzić czy sprzęt jest w miarę dobrze poskładany????Za wszelaką pomoc  z góry bardzo dziękuję ....

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj ,akwarium rafowe ,tylko co chcesz tam mieć ,musisz się nastawić na coś ,na początek to ja bym na korale miękkie postawił ,a z 2 strony ,zależy ile masz kasy na zestaw przeznaczone ,jak ci w sklepie za 3000tys zaproponowano ,to można już kupić gotowy zestaw na forum ,czy innym serwisie ,i masz gotowca bez dojrzewania itp. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw napisz jaki sprzęt Ci sprzedawca zaproponawał bo jeśli za 3000 tys. bedziesz miał wszyskie niezbędne elementy + akwarium ze stelażem, sumpenm i hydrauliką to cena jest naprawdę spoko. Pamiętaj że potrzebujesz odpieniacz, pompe obiegową, cyrkulatory, dolewkę, oświetlenie. Ja do swojej 300-setki już popłynąlem ponad 5000 tys. za sam sprzęt, a jeszcze szkło, stelaż, sump i hydraulika.

Edytowane przez adikwroc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem to niektorzy chyba przesadzaja z wydatkami.Ja takze posiadam baniak 350l (100x70x50) za ktory dalem 300zl do tego lampa diy 8x39w za 500zl,odpieniacz diy okolo 500zl,hydraulika nie pamietam,stelaz okolo 300zlz materialem i robota,sump dwukomorowy 80zl,obiegowka 200,rw8 dwie sztuki okolo 400zl.Zycia nie licze bo to zalezy kto co chce. Tak wiec spokojnie ze sprzetem w 3000zl mozna sie zmiescic no chyba ze komus zalezy na naklejkach typu deltec,AF czy innym snobistycznych wynalazkach.To ma byc przemyslane i dobrze dzialajace a nie blyszczace,bo zadbany ma byc glowny zbiornik a w sampie i tak sie syf zrobi po roku juz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ooo a gdzie kolega taki stelaż sklecił????ja niestety sam muszę takowy wykonać i niestety z dużym naciskiem na niestety o aluminium muszę zapomnieć....z racji kosztów....A jeśli chodzi co bym chciał to miękkie na początek lps również ale to jak troszkę puchu mi już przybędzie w tej dziedzinie bo puki co to zimno mi tak na dworze z gołą d....stać.....dzięki wielkie za to że ktokolwiek się odezwał....bo byłem pewien że nikt słowa nie napisze,,,o produktach nic nie mówił tylko tyle,że w takiej kwocie dało by radę z takim sprzętem że nic by się z żyjątkami nie działo a przecież każde życie to odpowiedzialność...Tak jak pies czy kot rybki również dlatego puki co zbieram info od Was "Starej gwardii można spijać wiedzę....Ps. używki boję się trochę bo wiemy jaki polak często jest.....o szczerość mi chodzi....sam się o tym na własnej skórze przekonałem boleśnie niestety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sider, ja już sie raz przejechałem ze swoim pierwszym morszaczakiem właśnie szukając oszczędności wszędzie. Teraz postawiłem na sprawdzone marki, fakt może i płaci sie za firmę (tak jak w przypadku samochodów) ale wole mieć sprzęt z wyższej półki i sprawdzonego producenta, niż potem żałować że znów sie na czymś oszczędziło. Każdy ma swoją filozofie, ja za radami użytkowników forum kupiłem te a nie inne rzeczy



Rademenes wypytaj sprzedawcy co dokładnie w tej cenie sie znajduje. Jakie firmy konkretnie i wydajności sprzętu i napisz nam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok tak uczynię bo w pierwszym sklepie koleś powiedział 10 koła na dzień dobry to mi ręce opadły....i stwierdziłem że niestety ale dwa lata czekania....mam...aby kupisów naskrobać....Ale osobiście podzielam zdanie kolegi Advanced Member że lepiej troszkę drożej a pewniej tylko niech to nie będą dziesiątki już na początku bo z czasem to zawsze się nazbiera...Ale w naszych warunkach to ciężko uciułać mając stonkę na utrzymaniu...Ps.a macie może jakieś preparaty do polecenia do wody,czym najlepiej rybki karmić itp....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam pomylkaa co do.stelaza...za material na stelaz dalem 120zl w Gliwicach na skladzie stali (czyt.nie zlomowisko) (profile stalowe 30x30) a spawwnie mialem za wiskhacza w pracy,mam solidna konstrukcje i regulowane nozki.Wiem ze nie wszyscy maja dostep do spawacza ale czasem warto znajomych popytac.

To takze moje drugie akwarium i dlatego ze zaczalem uczyc sie na pierwszym (200l) to przy drugim wiedzialem na co z uzywek moge sobie pozwolic,a w kategori diy do kogo na forum sie zglosic.

Oczywiscie jesli akwa planowalbym za dwa lata moze i poszedlbym w nowe rzeczy kupujac etapami,ale wiadomo jak wiekszosc takich projektow sie konczy.

Odpieniacze diy wcale nie musza odbiegac od firmowych,lampa nie musi miec bajerow jak wschody,zachody.Grunt to spelnianie swojej funkcji i dla mojej zony przede wszystkim cisza w nocy.

Rademenes odezwij sie na pw to podrzuce ci pomysl na tania lampe diy,jesli cie interesuje t5 i sam lub ktos ci to posklada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem to pewnie głupio zabrzmi ale jeszcze nie wiem jak tutaj pisać prywatne wiadomości :( jestem tu pierwszy dzień B) a rdza nie atakuje???o stelaż mi chodzi...Pewnie że jestem zainteresowany dobry pomysł jest zawsze mile widziany...

Edytowane przez Rademenes1982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stelaz wyszlifowany odtluszczony pomalowany dwa razy podkladem i dwa razy biala farba antykorozyjna.Sprobuje zrobic foto i ci podesle,choc sama szafka jeszcze nie skonczona (brak czasu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz stelaża również lampę można zrobić samemu. Np hybryda T5 + LED, całość sterowna np arduino (wschody i zachody słońca), obudowa ze spienionego PVC to koszt około ~500pln (6xt5 24w + 6xLED royal blue). Używane bambetle (odpieniacz, cyrkulacja)...i koszta mozna jakoś ogranczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×