Skocz do zawartości
Sars

200l po restarcie(zatrucie miedzia)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich doswiadczonych akwarystow. Jak w tytule to juz drugi moj zbiornik ale pierwszy zalatwil moj syn-no tak bywa.

Ocalalo troche zwierzakow... ale to nie jest to samo co bylo.

Mam kilka pytan. Jade na t5 4x54w... czy to wystarczy?  Z miedzia sie uporalem. 

Mam pytanko kolejne jaki musi byc sump bo poprzednio jechalem na kuble?

Jesli ma ktos jakies pytania do tego posty to prosze pytac...bo to na moja korzysc i chetnie odpowiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4x54W na 200l to jest wystarczająco bo ogólnie za taką średnią to się przyjmuje światło 1W/1l.
Co do sumpa to musi być taki by zmieścić odpieniacz i ewentaulnie jeszcze jak będziesz chciał coś innego dołożyć w przyszłości albo robić w nim refugium lub siorpax lub coś innego,najlepiej pooglądać projekty na internecie jest ich pełno no i musisz jeszcze taki go zrobić by zmieścił całą spiętrzoną wodę z akwarium głównego jak i z komina do wysokości rewizji/spływu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka. Ogolnie to interesuja miekasy i zoa-w szczegolnosci. Aktualnie mam jednego pomidorka i pare innych rybci ...kilka rhodactisow i zoa czer. Ale mniejsza z tym.. fajnie ze ktos sie odezwal.

Domyslilem sie ze 1l na 1w ale mysle ze bedzie problem z barwa.

Co do sumpa... hmmm fajnie by bylo jak by ktos z kolegow kolezanek podpowiedzial mi jaki musi byc litraz. .. Odpieniacz ... hmm ciezko powiedziec bo chce sciagnac  z usa lub przywioze z norwegi.

Puki co smiga wszystko na kuble ... ku mojemu zdziwieniu nawet niezle ale mam ograniczony przyrost.. poza xenia. Mysle ze to wina barwy swiatla. Lampe kupilem na all... od trzmiela... wiec mysle ze lampki t5 to jakas made in china... wiec chetnie poslucham.

Teraz chcialem dokupic szczepke sinulari ale sie troche boje bo nie wiem jak sobie poradzi mimo ze jest malo wymagajaca.

Czekam na posty i chetnie poslucham rad.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do odpieniacza to bez różnicy skąd.Ogólnie rozglądaj się za takimi nie do 200l tylko takie które producent proponuję powyżej 200l bo zazwyczaj zawyżają litraż który obsłuży odpieniacz i warto kupić trochę większy co producent zaleca do około 300-400l.
Co do sumpa to musisz najpierw mieć odpieniacz by wiedzieć jak sobie go zaprojektować,wysokość przegrody (na jakim zanurzeniu ma pracować odpieniacz),no i do tego musisz obliczyć ile ci spadnie wody z głównego zbiornika tzw spiętrzenie wody do wysokości komina.
I wtedy zrobić sump w tym ci nie pomogę bo słaby jestem z liczenia  :down: .Takim aż zanadto sumpem myślę ,że było by zrobić z standardowego akwarium 112l 80x35x40 aczkolwiek ogólnie polecam pooglądać projekty innych którzy mają podobny litraż do ciebie i jakie sumpy wykonali może by coś ci przypasowało lub byś zaczerpnął jakiś pomysł  :thumbsup: .
Co do lampy to bez różnicy gdzie kupiona przez kogo wyprodukowana itp.. ważne by działała  :good2: .Co do barw to musisz sam zdecydować co w miarę kolorystycznie ci się podoba najbardziej polecam obejrzeć te dwa linki tutaj są filmy z porównaniem świetlówek na koralach i możesz sobie wybrać barwy które tobie przypadną do gustu  B) 
1.  


2.  

Kolor sobie sam musisz wybrać by ci się podobało  :thumbsup:  ja nie zadecyduję bo może ci się nie spodobać i będzie tylko strata pieniędzy.
Co do pewności wpuszczenia koralowców to jest bardzo łatwa metoda zakup test na No3 i Po4 Salifert i zrobić pomiar wody wtedy będziesz wiedzieć na czym stoisz,bo tak to wróżenie z fusów  :crazy: .
Co do cyrkulacji jak jeszcze nie kupiłeś to ja polecam kupić coś sterowalnego w miarę nie drogą alternatywą są pompy Jebao serii RW.
Na taki zbiornik To można by było kupić Rw-4 lub max rw-8,sam użytkuję i jak najbardziej polecam coś fajnego w miarę przystępnych pieniądzach.
I tak co do ograniczonych przyrostów to może wina zbyt ubogiej soli ? może za mało uzupełniasz brakujących pierwiastków w akwarium ? bo też to może być poniekąd przyczyną robisz pomiary poziomu MG/CA ?. ;) 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siemka sory za opoznienia ale nie zawsze moge odpisac. Nooo kolego z nieba mi spadles. Fajne filmiki. Ciekawe.Co do testow mam i robie raz w tyg. O no3 juz zapomnialem i po4 tez mam na zero... puki co. Co to ca i mg to w normie.. ca 420/410. a mg 1400 lub 1350. Zwykle taki pomiar wychodzi. Cykl azotowy zakonczyl sie po ok miesiacu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo inaczej przyrosty koralowców na pewno są  :thumbsup: .Tylko jak człowiek dziennie po kilka razy patrzy w zbiornik to nic nie widzi  :down: .Sam widzę po swoim zbiorniku miałem zdjęcia i oglądając je po 3 miesiącach to duża różnica a tak jak się dziennie patrzy to nic  :teehee: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

noo spoko hihi i tak wole poogladac w nocy jak jest taka mozliwosc. No zobaczymy ale dziekuje za rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

noo spoko hihi i tak wole poogladac w nocy jak jest taka mozliwosc. No zobaczymy ale dziekuje za rady.

Jak będziesz jeszcze chcieć w czymś pomocy śmiało pytaj zawsze jakoś odpowiemy/podpowiemy  :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×