Skocz do zawartości
fiksiorek

Oświetlenie akwarium 400 litrowego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich,

zamierzam założyć pierwsze akwarium koralowe, w którym chciałbym, aby były zarówno korale miękkie jak także sps i lps?

Zastanawiam się nad oświetleniem jakie zamontować nad akwarium, trochę czytałem już na ten temat i chciałbym podążyć ku oświetleniu LED.

 

Akwarium miałoby wymiary 150 (długość) x 55( szerokość) x 50 wysokość

 

Zastanawiam się nad zamontowaniem lamp typu  Maxspect Razor :)

 

Wiem, że ogólnie przelicznik mocy wynosi 1 W/ 1 litr wody, jednak z tego co sprawdzałem to lampy wyposażone w diody LED mają o wiele większą moc przy wysterowaniu i tak np jedna dioda 1 W potrafi może dawać od 100- 120 lm. 

Co powoduje, że w porównaniu do świetlówek T5 czy lamp typu HQI światło jest nieraz mocniejsze nawet dwukrotnie.

Na poniższym wykresie widzimy porównanie lampy 150W HQI + 2x24W T5 i 150W LED + 2x24W T5

Ledy są zaznaczone linią niebieską (od razu widać różnicę w postaci natężenia światła) 

 

Pomiary były wykonywane atestowanym luksomierzem

 

 

xcopy.jpg

 

I tutaj zastanawiam się nad lampami:

http://salarias.pl/maxspect-razor-r420r-180w-15000k-nowosc-2015-p-231.html?cPath=1_15

 

Moc 180 Watów ( około 350, jeżeli przeliczamy na lampy HQI) i do tego zakres ciepła 15000 K

Do tego myślałem, że może jeszcze z 2 świetlówki typu T5 (około 24 W)

 

Inna lampa to:

 

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/oswietlenie/lampy-ledowe/lampa-razor-r420r-160w-16000k-akwarium-morskie-p-19017.html

 

Podobne charakterystki jak ta pierwsza, z tym, że tutaj bym się zastanowił jeszcze nad 2-3 świetlówkami 24 W, lub 3 30 W)

 

Co myślicie o takiej kombinacji

Pozdrawiam

Kamil

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zbiornik 400 l 4xt5 i 150 w w ledach i sps i tak slabo rosna .powodzenia.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×