Skocz do zawartości
przemas_tychy

Witam i o poradę pytam

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie :)

 

 

 

Jestem nowy na forum i chciałbym założyć morszczaka .

 

Wiem ,że na tym forum tak jak i każdym innym jest opcja "szukaj" ale ...

Nie chcę zakładać nowego akwarium a jedynie przeskoczyć z roślinniaka na morskie ,odnośnie sprzętu jaki posiadam możecie poczytać tutaj :

 

http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?f=56&t=32850

 

Z racji braku czasu na zabawę w roślinne ( nawał pracy ) chciałbym mieć coś ładnego przy czym nie trzeba grzebać 4 razy w tygodniu . czytałem że większe akwaria morskie są stabilniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu.

Moje pytrania są następujące :

 

- czy potrzebny mi sump 

- czy potrzebny mi odpieniacz białek ( obstawiam że tak )

- jak to ogarnąć z moimi filtrami ( 2x tetra ex 1200 ) miejsca pod szafką nie mam zbyt dużo a nie chciałbym kupować wszystkiego od nowa . 

 

Wiem że przy moim litrażu potrzebuję dużo żywej skały jak i piasku więc trochę mnie to szarpnie po kieszeni. więc chciałbym zatrzymać jak najwięcej sprzętu który posiadam .

 

 

Z góry dziękuję za wyrozumiałość i mam nadzieję rozjaśnienie mi tematu .

 

pozdrawiam , Przemas 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz czasu na obecne akwarium to na morskie musisz mieć więcej czasu. Przynajmniej ja tak sądzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle się wypowiedziałem.

Nie mam czasu na przycinanie , formowanie i przesadzanie  roślin itp , itd  a low tech roślinny mnie nie interesuje .

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump tak

Odpieniacz tak

Tetra filtry nie nadadzą się

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz napisać dlaczego Tetra się nie nada .

Przeglądałem wątki z akwariami i widziałem że kubełki są w użyciu .

Baniaki bez sumpa rówinież . Teraz sam nie wiem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczyłes 1 kubełek na 100 akwarium i odrazu  twierdzisz że to jest dobra metoda.

W akwarium morski stosujemy,odpieniacze białek,filtry glonowe(refugium)DSB.

Kiedys stosowano jeszcze filtry ze złożem zraszanym,obecnie rzadko stosowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma rację. Chyba mogę napisać że mało czytałeś o akwariach. Patrz w stronę gdzie jest większość i coś ma a nie tam gdzie są wyjątki i może im się udaje lub nie. Sam przechodziłem z akwarium słodkowodnego na morskie i najlepiej zaczynać od początku i nie kombinować. Zrobisz oczywiście jak uważasz.

Edytowane przez Lebcio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczyłes 1 kubełek na 100 akwarium i odrazu  twierdzisz że to jest dobra metoda.

 

Przyjacielu :)

 

Gdzie wyczytałeś ,że ja coś stwierdzam ? 

Żeby cokolwiek stwierdzić trzeba mieć jakiekolwiek doświadczenie a ja tokowego z akwarium morskim nie posiadam .

Nie wiem po co te uszczypliwości . Jeśli nie chcesz odpowiadać to nie odpowiadaj . Zadałem pytanie bo nie jestem człowiekiem rozrzutnym i jeżeli jest szansa coś wykorzystać z obecnego akwa to chcę to zrobić  a jeżeli nie to warto byłoby napisać dlaczego nie ( kubełek ).

Pytanie zadałem ponieważ na 100 % nie mam szans na sumpa a obstawiam ,że przy moim litrażu powinien być duży.

 

Chyba mogę napisać że mało czytałeś o akwariach. 

 O morskich tak , mało . ale też nigdzie nie znalazłem wątku o przejściu ze słodkowodnego na morskie bez konieczności likwidowania pierwszego ,więc dlatego ten wątek.

Obsatwiam ,że szkło szafka i belki się nadadzą .

 

Liczyłem na fachową odpowiedź na zdawałoby się proste pytania a nie bezsensowne nabijanie postów pod tytułem :

- poczytaj 

- nie 

 

Obstawiam ,że każdy z was jak zakładał morszczaka to już wszystko wiedział 

I na koniec , jakbym chciał zrobić jak uważam to nie zakładałbym tego tematu :)

 

Mimo wszystko dziękuję za odpowiedzi 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium oczywiście może być. Szafka też. Dalej zaczynaja się problemy. Możesz mieć odpieniacz zewnętrzny który zawiesisz na szybie ale on nie pociągnie takiego akwarium.

Kubełki nie zdają egzaminu ponieważ zbieraja cały syf i powoduja zanieczyszczenie wody PO4 i NO3.

Sump z kubelkiem nie ma nic wspolnego.

Sump jest po to, zeby schowac w nim sprzet (odpieniacz, grzalke, czujnik dolewki, tam uzupelniamy odparowana wode zeby sie wymieszala zanim trafi do akwarium, tam dozujemy Ballinga lub inne plyny).
Niektórzy, poza odpieniaczem używaja kubelka, stad obecnosc sumpa nie wałącza kubelka z systemu, a obecnosc kubelka nigdy nie zastapi sumpa. Filtracja w słonowodnym jest nieco inna niz w słodkim.

Nikt nie mówi że nie można bez sumpa.Można.

Ale jakie duże akwaria mogą być bez sumpa?
Sump ułatwia życie i stabilizuje parametry.

Filtr kubełkowy odfiltruje zanieczyszczenia z akwarium to one nie znikają z systemu,dalej są i się kiszą w tym kuble.

Główną filtracją powinien być odpieniacz, który zanieczyszczenia usuwa z systemu wyrzucając je do  kubka.

Co z takim kubełkiem się stanie w przypadku awarii zasilania. Załóżmy że postoi z godzinę lub dwie, co z jego wypełnieniem?

Jeżeli masz możliwość postawienia sumpa to zrób to.

I link do posta opisującego co się stało.(Angielski)
W skrócie: koleś miał filterek kubełkowy do redukcji azotanów. Miał go długo i nic się nie działo. Aż któregoś pięknego poranka podszedł do akwarium i zobaczył,m że zasilanie tego kubełka jest odpięte. niewiele myśląc włożył wtyczkę.

Oczywiście jest to max co sie może wydażyć.

Decyzję jednak podejmnij SAM.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@przemas_tychy - jak się uprzesz i obiecasz sobie że co tydzień z 20% wody podmienisz, do tego nie przerybisz akwarium, tylko zadowolisz się dosłownie kilkoma prostymi gatunkami, oraz koralowcami miśkimi, lpsami to tak, możesz zrobić bez sumpa i odpieniacza.

 

A jak już nauczysz się, wyciągniesz wnioski co do tego w którą stronę chcesz isć w akwarystyce - uskładasz kasę i możesz szaleć :)

Najpierw się naucz. Ale i teoria i praktyka... bo i tak im więcej przeczytasz, tym bardziej będziesz skołowany.

Nie bój się, zakładaj akwa morskie. Nie spiesz się z pakowaniem obsady i odczekaj przynajmniej z tydzień, zanim coś nowego wprowadzisz.

 

Taka moja opinia:)

 

p.s. kubełek sobie daruj. niepotrzebny:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak 

Ile kasy musiałbym dołożyć żeby zrobić to poprawnie, na obecne roślinne wydałem ok. 7 tyś może ciut więcej więc obstawiam ,że drugie tyle , no i jaki minimalny sump bym potrzebował . Jak spojrzycie na moją szafkę to nie ma tam zbyt sporo miejsca. Z akwarystyką mam do czynienia od dziecka tylko ,że nie z morską .Myślę ,że są jednak jakieś wspólne zasady prowadzenia , których należy przestrzegać tak i w słodkim jak i w słonym .

Jeśli chodzi o kasę to na akarystyce nigdy nie oszczędzałem ale też nie szastam forsą na bajery. Najgorzej to przekonać żonę :/ a taka rafka w 450 litrach to już chyba fajnie wygląda . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

450 to piekny litraz.

Do sumpa powinien wejsc odpieniacz i to potrzebujacy ok. 25x35 cm. Do tego musi byc miejsce na pompe "powrotna" (12x15 cm). Grzalke itp. zmiescisz gdzies obok. Z tego wynika, ze sump 60x40-50x40 H bylby wystarczajacy. Chodzi o to, zeby urzadzenia nie dotykaly bocznych scianek, bo beda rezonowac. 

Do takiego sumpa, mozna wstawic czujnik automatycznej dolewki odparowanej wody, tam wlewac wode podczas podmian, zamocowac w przyszlosci wezyki od pomp, gdybys zdecydowal sie na stosowanie Ballinga.

Sump to estetyka "na gorze"  i wygoda. Jest to zwykle akwarium, odpowiednich rozmiarow. Nawet nie potrzeba wklejac przegrod (ja nie mam zadnych). Wazne, zeby spietrzona w akwarium woda, pomiescila sie w sumpie, gdy wylacza prad (przewaznie wtedy splywa ze 20-30 litrow).

Moim zdaniem, nie bedziesz musial inwestowac kolejnych 7 tys. zl, zeby akwa przystosowac do slonowodnego. 

Do tego litrazu kupisz uzywany odpieniacz za ok. 1000 zl. Kolejne inwestycje to pompa powrotna, dwie pompy cyrkulacyjne no i oswietlenie. Rzecz jasna, trzeba jakos rozwiazac przelew z akwarium do sumpa (koniecznie z rewizja).

Pozniej dojda koszty skaly (z 30-40 kg) i ze 2-3 worki zywego piachu (po 9 kg kazdy).

Jeden kubelek mozna sobie zostawic na czasy uzywania jakiegos adsorbentu.

 

Jak juz napisalem, akwarium o tym litrazu jest super w obsludze, lecz troche DOBREGO sprzetu warto miec. To ulatwi obsluge przez nastepne 10 lat... i nie jest wcale "szastaniem" pieniedzmi. Dobry sprzet to oszczednosc (rowniez pradu) i cisza.

 

Edytowane przez Stani

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba narazie odpuszczę , w tej szafce nie mam szans na odpowiedni sump.Pomału chyba będę kompletował sprzęt i potem poprostu wymienię baniak z szafką lub szafkę ( wklejenie komina do tego ? ). Kurde ,że tez wcześniej nie pomyślałem o akwa morskim :/ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×