Skocz do zawartości
Arreczeq

Zielony ludzik nie separatysta

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jako nowicjusz i zieleniusz w temacie solniczek.

 

Zamierzam w tym roku postawić zbiorniczek średniej wielkości i mam parę pytań.

Przewertowałem sporo stron internetowych jak i for (forów - jak to się pisze w liczbie mnogiej ?) i będąc na YT oglądając filmik p. Z. Olszowy - zarejestrowałem się na tutejszym forum.

Co będę trzymał - jakieś ukwiały, rurówki, ryby - ale to dużo później)

Chcę zacząć na spokojnie nie z "pompą" czyli wrzucić skałę odpalić maszynerię i czekać na dojrzałość po dojrzewaniu  :)

W akwarium ma być tylko sucha skała jako tańsza natomiast w sumpie chcę dać w jednej z komór skałę żywą. Chcę tak zrobić, aby od początku nie zacząć walki z gloniskami i innymi syfami, które znając życie będą w żywej skale. Oświetlenie włączyć na 1/3 mocy i czekać na "dojrzałość"

Czy takie rozwiązanie ma sens ? - nie zależy mi na szybkim starcie zbiornika lecz po woli w etapach chcę go ożywić.

Czytałem różne opinie o żywej skale w sumpie bez oświetlenia i sam nie wiem co mam o tym sądzić.

 

Pozdrawiam

 

Arek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skał to temat rzeka. Są 3 drogi: tylko żywa, tylko sucha i mieszana. Nie ma wielkiego znaczenia co gdzie dasz. Przecież filtracja sump/panel stanowi 1 obieg z akwarium wiec to co jest w akwarium jest także i tam i vice versa. Jeśli nie zależy ci na szybszym starcie to wg mnie nie ma seansu żywa skała. Lepiej woda z podmianki od kogoś + preparaty bakteryjne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość ludzi ma sumpy pochowane w szafkach itp. zatem jak widać nie. Te bakterie które tam pracują nie są fotosyntezujące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No gdybyś był separatystą to by Ci chyba nikt jej nie udzielił ;-);-);-);-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×