Skocz do zawartości

Ariel

Użytkownik
 • Zawartość

  710
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  19

Zawartość dodana przez Ariel

 1. Ariel

  Start 1 Akwa 64l

  Beti , tym razem nie rozumiem 😶 . Całkiem dobrze przemyślane , widać że chociaż trochę zagłębiłeś temat . Testy salifetra , a na Po4 Hanna . Ślimaki , to raczej te co w piach idą jeśli się zdecydujesz , a jeśli bez to turbo wystarczą . Błazenki plus rybka i tu może być problem . Błazenki spore i mimo , że można dodać małą rybkę , to patrz na parametry , i przede wszystkim wielkość rybek , bo potem to tylko problemy . TM dobra sól , ale tu też trzeba brać pod uwagę zapotrzebowanie , bo tobie może pasować do baniaka a mi nie . Maxspect , czy siporax sam zdecyduj , tego drugiego wejdzie więcej . A ten pierwszy lepiej się czyści , ale oba da się wyczyścić . Piasek ? Bez lepiej dbać o czystość , z lepiej wygląda a ja lubię czarny ( obecnie ciężko dostać i czekam ) . Skała , są plusy i minusy na dzień dzisiejszy na nią nie patrzę jaki złoże tylko dodatek . Popatrz na opinie . Reszta dość dobrze przemyślana , dolewki nie miałem w łapkach , ale ludzie chwalą .
 2. Ariel

  Parambassis ranga

  Osmo , nic dziwnego . Piękna ryba na zdjęciu , coś wspaniałego . Ja akurat nie lubię tak robić zdjęć , wole jak pływa . Ale ryba naprawdę piękna i ma coś w sobie . Jak uporam się z problemami , to pomogę w temacie. Na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie .
 3. Ariel

  Oswietlenie led dla akwarium 150 x 55x55

  Dodatkowy plus . Akurat cen polskich producentów nie znam , zbyt mocno na drobiazgach się zawiodłem . Nawet nie chodzi o wykonanie , ale każdy ma swoje zdanie . Na świetle nie oszczędzaj , to dla mnie podstawa . Lepiej też kilka W więcej niż mniej , bo tu akurat dużo problemów powstaje .
 4. Ariel

  Parambassis ranga

  Mam nadzieje , że masz czas i że ja będę miał , pogrzebać . Bo narazie mam mało czasu dla hobby . Są sprawy ważniejsze , dla mnie . Przepraszam , ale wasze , moje zdrowie jest ważniejsze . Od mojego hobby . I postaram się byście mieli dobrą opiekę . Osmo do tematu wrócę i do innych , jak uporam się z innymi sprawami . Obiecuje
 5. Ariel

  Oswietlenie led dla akwarium 150 x 55x55

  Lampa jest fajna i dobrze wykonana . Sterowanie też dobrze działa , nowe wersje ładniej świecą , bo ledy zmienili .
 6. Ariel

  Parambassis ranga

  No , może się nie zdziwiłem , ale o 2-3 rybkach wcześniej nic nie znalazłem . Fajnie wiedzieć , jest około 3000 ryb które mogą być tu i tu . A my mamy informacje o 17? 😔 trzeba będzie jeszcze długo grzebać w necie by chociaż cześć znaleźć . 😉
 7. Ariel

  Oswietlenie led dla akwarium 150 x 55x55

  ATI ma 148x41,5x6 i 6x80W t5 + 4x75W Led czyli 480 t5 i 300 Led programowanie przez Wifi
 8. Ariel

  Parambassis ranga

  Trochę poszukałem na niemieckich stronach i wyglada na to , że jeden coś napisał a reszta skopiowała . Nic ciekawego nie znalazłem , tylko że słodkowodna , dodatek soli może być a w słonej krócej żyje .
 9. Ariel

  Parambassis ranga

  Trzeba by było poszukać , może ktoś coś opisywał . Jest sporo ryb które tolerują wysokie zasolenie , również babki . Jak gupiki przestawiałem trwało to długo i problemów nie było , również miały młode . Miałem 2 próby i obie bez problemów , molinezje też długo przestawiałem . Ostatnio znajomy próbował i nie wyszło . Tylko robił to w jeden dzień , a u mnie trwało to około 2 tygodnie . Przeźroczki często były farbowane i miały różne kolory , od kilku lat jest to zabronione , ale gdzieś widziałem kilka miesięcy temu .
 10. Ariel

  Parambassis ranga

  Tych akurat nie miałem , ale problem z osiągnięciem pełnego zasolenia może się pojawić . Najlepiej mieć osobny zbiornik i tam przestawiać powoli ryby . Bo w jeden dzień raczej się nie uda , ale w dwa tygodnie już raczej tak . To tak z moich obserwacji .
 11. Kroti opis z analizy laboratoryjnej , tym razem przetłumaczony . plus link do strony orginalnej http://archiv.korallenriff.de/06_chemieclean.html Zanim coś wlejemy do baniaka , warto poszukać co dokładnie zawiera środek i zastanowić się kilka razy czy warto
 12. Ariel

  Chemiclean , skład , podsumowanie

  Wiem , może źle się wyraziłem . Chodziło mi o skład . Zwolennikiem nie jestem , ale przeciwnikiem też nie . Też bym się nie zastanawiał jak bym nie miał wyboru , ale że nic złego się nie dzieje , a cyjano nie wchodzi na korale to mogę czekać .
 13. Ariel

  Chemiclean , skład , podsumowanie

  Też to zauważyłem , nawet nie trzeba daleko szukać . Już za sam fakt , że analiza była robiona w Niemczech a producent jest z za oceanu jest powód do dyskusji . No ale w niektórych krajach Europy tego produktu i podobnych się nie kupi , bo są zakazane . Tak jak napisałeś , każdy sam decyduje . Również nie stosowałem i narazie czekam spokojnie aż cyjano samo zniknie z baniaka . Myśle , że temat się przyda i da forumowiczom trochę do myślenia i chęć zastanowienia się co można zrobić by zbiornik poradził sobie z bolączkami bez użycia chemii ( oczywiście jeśli to możliwe ) .
 14. Ariel

  Chemiclean , skład , podsumowanie

  W Niemczech powstał problem przez erytromycyne , bo przedostawała się do wód gruntowych i do wody pitnej w znaczących ilościach . I długo się rozkłada , przez to nie może znajdować się w składzie leków łatwo dostępnych . Jest dalej do kupienia , lecz tylko na receptę . Krótki wycinek ze strony Umweltbundesamt : 3.3.1 Erytromycyna Związek ten jest substancją szczególnie często spotykaną w wodach powierzchniowych. Większość danych pochodzi z Niemiec, gdzie zazwyczaj oznacza się stężenia 0,01–0,3 μg/l (HIRSCH i wsp. 1998, FĘRBER i wsp. 2004). Jednak w kilku przypadkach zmierzono maksymalne stężenia do 1,7 μg / l, które trudno odróżnić od stężeń w ściekach (TERNES 2001). W amerykańskim badaniu obejmującym łącznie 139 wód powierzchniowych erytromycynę wykryto w około 1/5 próbek przy maksymalnym stężeniu 1,7 μg/l i medianie 0,1 μg/l próbek z dodatnim pomiarem (KOLPIN i in. 2002)
 15. Ariel

  Chemiclean , skład , podsumowanie

  I jeszcze takie coś Erytromycyna jest antybiotykiem bardzo podobnym do penicyliny. Jest bardziej skuteczny w akwariach słodkowodnych niż w słonej wodzie, ale może być stosowany w leczeniu trudnych problemów z oczami. Niektórzy akwaryści zalecają również erytromycynę w leczeniu zakwitów sinic, ale należy jej stosować ostrożnie, a przyczyna sinic nadal wymaga wyjaśnienia. Chociaż erytromycyna jest przydatna w przypadku szczególnie infekcji bakteryjnych gram-dodatnich, może również zabijać pożytecznie bakterie nitryfikacyjne w zbiorniku i może powodować pewną niestabilność, podczas gdy populacja pożytecznych bakterii odbudowuje się. Unikaj stosowania tego leku, jeśli populacja bakterii jest już niestabilna, jak w nowych lub nowo założonych akwariach
 16. Ariel

  shadow tank czyli powrót syna marnotrawnego

  Również przykuła moją uwagę .
 17. Ariel

  Chemiclean , skład , podsumowanie

  Kiedyś ludziska , szukali , pytali gdzie popadnie i byli ostrożni w stosowaniu jakich kolwiek środków . Teraz idzie do sklepu , leje do baniaka , a potem zdziwienie . Nie mówię , że nic nie powinno się stosować , ale takie sprawy to ostateczność . Wcześniej ryby wpuszczało się po 4-6 miesiącach , jak ktoś wpuścił po 2 to mówiono że szybko . Teraz wszystko szybko się dzieje , po kilku dniach jest cała obsada .
 18. Ariel

  Project X - 100x40x40 na Panelu Filtracyjnym

  Jak są poukładane a nie rzucone w worku , to jest lepiej . Tak szybko się nie syfią .
 19. Ariel

  Stabilność sprzyja sukcesowi

  Czepiacie się szczegółów , przecież od 2018 do teraz parę lat minęło 😂
 20. Ariel

  Project X - 100x40x40 na Panelu Filtracyjnym

  Ja akurat wole szybki , bo mniej syfu osadza się na mediach jeśli są poukładane . Ale jeśli ma bujać taflą to możesz zmniejszyć obieg i ustawić mocniej cyrkulator . Ale czy będzie tak jak chcesz i nie będzie martwych stref , to zobaczysz później . Raczej przepływ przez złoże .
 21. Ariel

  Za dużo światła!

  Można wiedzieć ile W/l , jaka lampa , wysokość baniaka i rozmieszczenie źródła światła ? Tak pytam , bo mam dość mocną lampę .
 22. Ariel

  Lampa led

  Tu dobrze tobie koledzy radzą . Baniak duży i jest pole do popisu , ale jak będzie zbyt wiele kombinacji to wydasz więcej niż na gotową lampę i ciagle będziesz chciał coś zmienić . Ja bym szedł w Led + t5 , tak mi się marzy i tak podoba . Narazie jest samo Led , mocna lampa 185W z dość punktowym oświetleniem ( teoretycznie oświetli 80x60cm , ale nie jeśli baniak będzie mocno zarośnięty ) , jednak jak dojdzie jeszcze 4xt5 to się mocno zmieni . Wybór lampy był dyktowany wymiarami baniaka , który mam i tym który będzie docelowy po dodaniu t5 . Światło ma być równo rozmieszczone po baniaku , nie musisz mieć idealnego pokrycia lampą dna , ale wtedy skała bardziej na środek . T5 , Led , hybryda jest tego mnóstwo i są różne koncepcje . Ja wole mieć 2 lampy osobne , bo jak któraś siądzie to będę miał chociaż trochę światła na kilka dni zanim naprawie , lub kupię drugą .
 23. Ariel

  Project X - 100x40x40 na Panelu Filtracyjnym

  U mnie po tym całym incydencie również pomału znika , ale biorąc pod uwagę , że raz miałem więcej a raz mniej , to jakieś pojęcie mam w hodowli rudego kożuszka 😎. Na zdjęciach widać punkty jak świecą ledy , tak jest czy to wina aparatu ?
 24. Ariel

  Project X - 100x40x40 na Panelu Filtracyjnym

  Albo możemy doradzić co zrobić , by też takie mieć . Nemoki mągą się potem tłuc o ten ukwiał .
 25. Ariel

  AnT - Kropla Oceanu

  Takie beczki czy filtry narurowe stosowane są przy dyskowcach i malawi . Nie jest to jakaś nowość i upycha się to w szafkę , bo wygląda jak wygląda , ale działa . Beczki czasami mają problem ze szczelnością . Jak zakładałem palety miałem 2 filtry Eheim 2080 i 2180 koszt był naprawdę duży i pojemność złoża 24l i 6 prefiltrów 4 w baniaku i 2 w kubłach . W tym samym czasie na forum w którym byłem , facet zrobił filtr z 2 beczek 60l i prefiltr z gąbki w baniaku . Cena to ułamek tego co ja wydałem. Obie opcje działały , przez co nie skreślam innych rozwiązań .
×