Skocz do zawartości

Ariel

Użytkownik
 • Zawartość

  1 120
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  33

Zawartość dodana przez Ariel

 1. Nadarzyła się okazja na zmianę więc trzeba było ją wykorzystać . Z fluvala z panelem , przeszedłem na zbiornik Aqua medic XD 300 . Wymiary dna to 75x65 i komin wewnętrzny z 3 otworami . Prosty sump z regulacją poziomu wody , 2 skarpety które zmienię na pojemniki z watą , pompy narazie te same aqua medic 2 x 4.3 i obieg 2.3 . W sumpie planuje glony , a siporax jakieś 7l w filtrze przepływowym wystawionym na zewnątrz szafki zasilany osobną pompą ( narazie podłączę tą co mam , czyli fluval , a jeśli będzie głośna lub będzie miała zbyt mały przepływ to wymienię na jnną ) , w przyszłości plan zakupu komody lub regału i tam umieszczenie filtra i zbiornika na dolewkę o pojemności 30l po to bym mógł na spokojnie pojechać gdzieś na 2 tygodnie . Piach narazie czarny ( ledwo zakrywający dno ) zobaczę jak się sprawdzi w dłuższym użytkowaniu . Skała ta co była w poprzednim baniaku , ma być minimalistycznie i sporo przestrzeni dla ryb . Lampa ta co była czyli giesemann vervve plus i dojdą jeszcze 4 x t5 od ATI 2x blue plus , 1 x aquabee special i 1 x coral plus . Pompa dozująca ta co była , czyli aqua medic i ATI essential pro . Obsada to 3 dywanowe kilka lps i miękkie plus kilka rybek . Ps : zapomniałem dodać , że refugium zrobię z kratki restrowej prawie po całości sumpa , a oświetlenie będzie Led od tetry . Mam dwie takie lampki i każda jeśli się nie mylę ma 7,5W
 2. Ariel

  Aqua Medic Armatus XD

  Takie pytanko i pewnie bez odpowiedzi , o ile może dolabella się zmniejszyć w niesprzyjających warunkach ? , jakie stare kupujemy skoro zadałem te pytanie ? Dziś pierwszy raz w tym roku wiatraki się załączyły. Podnoszę trochę zasolenie , bo sucha skała sporo wciągnęła.
 3. Ariel

  Aqua Medic Armatus XD

  Szczerze to nie wiem . Takie przyzwyczajenie ze słodkiego jak miałem rośliniak .
 4. Ariel

  Pomocy

  Powodzenia trzymam kciuki za nowy baniak . Pisz jak sytuacja się rozwija .
 5. Ariel

  Aqua Medic Armatus XD

  @Osmodeusz spokojnie , ja z linków zadowolony jestem bo zawsze coś nowego mogę wyczytać. Zgadzam się, że źle przygotowane fito w łatwy sposób przenawozi nam baniak w dodatku może mieć kiepskie wartości odżywcze. Fito ma jeszcze jedną zaletę mianowicie jest nośnikiem bakterii, które mimo wszystko przyczepiają się do niego. Wiem , że to przez żywą wodę 😂. Zazwyczaj przygotowane proszki stoją 20-30 minut by ladnie nasiąkły, ale popiłem zapomniałem wlać a na drugi dzień do pracy i musiałem wylać 😁. Dziś czyściłem ślimaki z glonów , walonii i wywaliłem malutką różyczkę która rosła na piachu miała jakieś 4 mm. W sumpie pusto , bo skała jest w głównym , w planach dołożenie skały do sumpa . Ale jeszcze pomyślę , może zamiast niej wpadną bloki maxspect. Muszę zakupić kno3 bo mi się skończyło a w okolicznych sklepach nie ma , będę musiał podjechać na drugi koniec Berlina bo tam zawsze jest .
 6. Ariel

  Aqua Medic Armatus XD

  Jak zalałem suchą spirulinę wodą ze zbiornika na drugi dzień dość kiepsko pachniała. Tak na moje to po prostu szybciej się psuje niż żywy fitoplankton , bo ten nawet po dwóch dniach w temperaturze pokojowej dalej żyje i nie zmienia zapachu. Więc suche czemu nie ale jak wszystko z umiarem . Te kilka minut tygodniowo mi nie przeszkadza i dalej będę miał hodowle . Ale mimo to suche też mam .
 7. Ariel

  Aqua Medic Armatus XD

  W przyszłym miesiącu będę nad morzem 😁 Również mam , zmieszałem z innym suchym i czasami podaję , ale fito idzie co dziennie.
 8. Ariel

  Aqua Medic Armatus XD

  Ja kupiłem w plankton24.de , jak by nie było takich upałów to bym tobie wysłał , a tak to raczej padnie po drodze .
 9. Ariel

  Aqua Medic Armatus XD

  Jak wstawisz synechoccocus sp do lodówki to szybko opada na dno , już po 24 godzinach widać oddzielenie się fito od wody . Po 48 godzinach woda robi się przezroczysta i fito leży na dnie butelki . Wodę odlewam a fito zostaje na dnie . To co zostaje zlewam do innej butelki , po kilku dniach fito jest tak ciemne i gęste że 0,5 l butelki nie idzie prześwietlić lampą która ma 7,5 W . Jak wleje 30 ml do mojego baniaka to woda robi się zielona . Myślałem by kupić wirówkę, ale fiolki są strasznie małe i dnia by brakło na odwirowanie kilku litrów. W ten sposób co robię nie zajmuje mojego czasu a efekt podobny . Sprawdzałem też czy takie fito nadal żyje, czyli jak nastawię na tym reaktor czy wystartuje i nie ma problemów. Na 5 l wystarczy kilka ml fito i też uda się wystartować.
 10. Ariel

  Aqua Medic Armatus XD

  By nie było że zlikwidowałem, zmieniłem led na maxspect jump blue , wymieniłem syfiastą ceramikę na suchą skałę, po ponad tygodniu tylko lekkie dojrzewanie. Starą ceramikę przełamałem i ma w środku piankę ( wygląda jak budowlana i jakieś włókna) . Auraty raczej padną , lecą od góry, robi się strup i idzie w dół. Dolcia przestawiła się na tryb nocny i mniej ją widzę w dzień , leję mniej fito bo stężonego 25-30 ml dziennie .
 11. Ariel

  Pomocy

  Przenosiłem z mniejszego akwarium do 4x większego. Odkleiłem koralowce które się dało wyciągnęłem skałę i pokleiłem z inną by wyszła konstrukcja taką jaką chcę . Część nowej solanki miałem w nowym baniaku przygotowaną dzień wcześniej. Wsadziłem skałę, media , przełożyłem życie i dolałem starej wody , solanka której zabrakło bo za mało przygotowałem dorobiłem i wlałem po kilku godzinach jak ładnie się wymieszała i nabrała temperatury. Wtedy odpaliłem obieg , przez pierwsze 2 tygodnie karmiłem raz dziennie i pomału zwiększałem porcję.
 12. Ariel

  Pomocy

  Ja po prostu wszystko przekładałem na raz , z jednego baniaka do drugiego , nic nie padło. Oczywiście lekkie dojrzewanie miałem.
 13. Ariel

  Pomocy

  Skałę możesz trzymać w wiadrach z solanką , grunt by cyrkulację miała.
 14. Ariel

  Zerowy poziom żelaza

  Pewnie konsumpcja , sam wiesz że dozowanie to nie wszystko. Ma być odpowiednie , ale jeśli boli to kup Hanna bo ona jest spoko na żelazo.
 15. Ariel

  Posolony Mieszko I

  Widać, ale mogłeś nie zwrócić uwagi boo malutka jest . Ps : fito czasami pada , nie wiem czym jest to spowodowane, ale miałem już nowe reaktory nastawione i w jednym rosło ładnie a w innym padło.
 16. Ariel

  Posolony Mieszko I

  A w butelce czy tam reaktorze co robi się jasny/przezroczysty?
 17. Ariel

  Posolony Mieszko I

  A widzisz coś w środku?
 18. Ariel

  Projekt Aquaman

  Dodał syf i nic to nie dało, zamiast poczekać lepiej lać magiczne płyny.
 19. Ariel

  Aqua Medic Armatus XD

  Z pamięcią już kiepsko , doszedłem o co chodzi 😪 Przed urlopem ubiłem rużyczkę i mimo że była z 15cm od aurat to dostały rykoszetem . Ostatnio byłem w piwnicy po grilla i otworzyłem karton do którego zaglądałem kilka lat temu jak likwidowałem baniak okazało się że jest tam kilka kawałków mojej starej skały. Więc trafi po wyczyszczeniu do baniaka .
 20. Ariel

  Aqua Medic Armatus XD

  Sukcesów ciąg dalszy , przydały by mi się mandaryny. Nowe auraty mają jak by strupki, wygląda na to że nie mogą do końca skóry zrzucić , ładnie się pompują i rosną , ale jak zwykle coś. Podejrzewam urlop i zmianę w pożywieniu . Leję mniej fito a więcej suchej karmy , między innymi również fito tylko suszone . Stare mają się dobrze tylko zadziej skórę zaczęły zrzucać. Dollcia się wolna zrobiła, może już stara jest . Ciężko coś o niej powiedzieć, bo nie wiem jaka stara jest . Ponoć rok żyją , szkoda . Przyszła lampa i boki do stellara by go skrócić. Zamierzam jeszcze raz zmienić skałę na suchą , lub żywą by zwiększyć możliwości filtracji. Jak zwykle nie idzie po ... , coraz bardziej przymierzam się do starej metody , berlińskiej tylko zamiast odpieniacza glony .
 21. Ariel

  Posolony Mieszko I

  To może być dużo lepsze od lampy , a przy odpowiednim dozowaniu fito może by się zdążyła rozmnażać na bieżąco.
 22. Ariel

  Posolony Mieszko I

  Jak dla mnie to fito . Lampa wytrzepie fitoplankton momentalnie oraz to co przez nią przepłynie. Możesz później lać fitoplankton samemu , ale nie jest powiedziane że dasz radę utrzymać mikrożycie w ten sposób. A jeśli nawet pewnie sporo byś musiał dozować, co może przełożyć się na ponowny zakwit . U mnie 8l fito synechoccocus sp. nie doprowadzi do zakwitu a po godzinie nie ma śladu po takiej ilosci . W dodatku fito mam mocno stężone , z 5l robię w tej chwili około 300ml stężonego. Wrotki mnożą się znajomemu w refugium, fito nie leje a ładnie się mnożą.
 23. Ariel

  Posolony Mieszko I

  Nie przejmuj się. Ja by utrzymać dollobea mam glony w baniaku , ale ładnie rośnie szkoda tylko że krótko żyją .
 24. Ariel

  Posolony Mieszko I

  Również czekam , o konikach przydało by się cusik więcej niż większość wstawia .
 25. Ariel

  Jak rozruszać forum?

  @Osmodeusz rozumiem że chcesz podyskutować i mimo że twoich tematów przeczytałem mnóstwo , to tylko w sumie w jednym miałem coś do powiedzenia bo poprostu aurate mam . Czytam to co znajdę , a potem kopie dalej by dowiedzieć się czegoś więcej. Ale wiem doskonale o co Tobie chodzi , bo bodaj ostatni temat ceramika kontra skała i klej nie miał prawa się rozwinąć , po pierwsze każdy kto choć trochę zagłębił się w temat zdaje sobie sprawę że masz rację i tyle w temacie a , argumenty typu stare przysłowie, magiczne kule itp do nikogo nie przemawiają . Jasne śmietnik się robi i co chwilę ktoś taki się pojawia , lub taki co przecież nie możesz mieć racji bo na YouTube jest temat inaczej wyjaśniony. Ale nie jestem do końca przekonany o konieczności usuwania wszystkiego , bo tobry artykuł w dodatku sprawdzony jest dużo wart pod względem wiedzy i zagadnień z tym związanych. Wiesz że nie koniecznie działam konwencjonalnie przy swoim baniaku i też przeginam , no ale z kądś się to wzięło i gdzieś jakieś informacje o tym znalazłem. Pewnie , wystarczy zobaczyć ile było wyświetleń.
×