Skocz do zawartości

Ariel

Użytkownik
 • Zawartość

  327
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  12

Zawartość dodana przez Ariel

 1. Ariel

  Co to za plaga ?

  Problem może być w środku skały . Osobiście startowałem na nowej i używanej . I była różnica , ale tej skały teraz jak na lekarstwo . Ta co jest teraz jest inna . Gąbki lubią krzemiany , można dać absorber do akwarium , lub do filtra RO . Jeśli coś będziesz zmieniał z filtracją , to powoli . Zamiana skały na inne medium musi przebiegać stopniowo . Używasz vsv , ocet , lub pożywkę dla bakterii ? Możesz skałę sprawdzić przez jej przepolowienie , jeśli będzie ciemna to do wymiany , ale to też nic nie ma wspólnego z ze skałą którym jest łatwo kupić . Ale to na kiedy indziej
 2. Ariel

  Filtracja

  1 - ja jestem za , ale nie wszyscy mają . Często jest tylko odpieniacz i potem ceramika . Ale miejsce na filtrację mechaniczną warto mieć . 2 - nie jestem pewien , ale sporo znajomych miało między 12 a 15 cm . 3 - można , kolejność zależy od ciebie . Ja bym dał najpierw refugium ze spaghetti ( łatwo się je czyści ) ale to takie moje przemyślenia .
 3. Ariel

  Co to za plaga ?

  Życia to tam trochę masz co chodzi o zwierzaki , tylko mało korali . Przy miękkich jak jest ich dużo , zbiornik jest bardzo stabilny . A sądząc po No3 i Po4 to masz już mocno obciążony zbiornik , skoro mówisz że panel czysty , to zacznij od zwiększenia oświetlenia glonów . Normalnie większość swieci na przemian , czyli jedno gaśnie a drugie zapala . Zastanawia mnie też co za skałę masz w panelu . Bo tylko prawdziwa daje dobrą filtrację . Jednak jeśli jest już stara i mocno zalepiona , to słabo spełni swoje zadanie . I może warto pomyśleć nad dodaniem ceramiki , takiej jak siporax lub Maxspect .
 4. Ariel

  Co to za plaga ?

  Dasz radę wstawić dobre zdjęcie ? I jeśli można to opisz zbiornik : co masz , jakie parametry i wszystko co tylko możliwe . Zdjęcie całości . Zazwyczaj sami doprowadzamy do plag , a czasami wystarczy wyczyścić sumpa , lub zwiększyć No3 . Sorki że tak odpowiedziałem , ale nikt nic nie wie co zmieniałeś lub po czym wystąpił problem .
 5. Ariel

  Na dzień dobry , ale profesjonalnie.

  Tak idzie jako ostatnia , oczywiście musisz do niej dokupić osobny filtr ( pojemnik )
 6. Ariel

  Na dzień dobry , ale profesjonalnie.

  Testy na No3 i Po4 to tak po miesiącu lub nawet dwóch . Zależy jak będzie przebiegał proces dojrzewania . Potem kh , ca , gh jak już będzie kilka korali . Bakterie każdy poleci coś innego , ja używałem praktycznie wszystkich i prucz Tunze które mąciły wodę i powstawał nalot bo są w proszku to najbardziej skutecznie działały Prodibio , potem microbe lift . Żywica do RO i miernik tds , salimetr . To takie najpotrzebniejsze , reszta przyjdzie z czasem .
 7. Ariel

  Na dzień dobry , ale profesjonalnie.

  Czyli chcesz na gotowo by ktoś tobie napisał kup to i tamto . A nawet nie wiadomo jaki wymiar sumpa lub jaki wymiar jest akwarium . Więc z jad nożna wiedzieć czy lampa nie będzie za długa lub czy odpieniacz się zmieści , albo czy pompa obiegowa będzie miała odpowiednikom ilość miejsca ? Tu musisz się trochę wysilić i sporo sprecyzować , nawet czy chcesz sprzęt nowy , lub używany . Bo tak to napisze co ja bym kupił i jak zobaczysz ceny to odechce się tobie morskiego
 8. Ariel

  Na dzień dobry , ale profesjonalnie.

  Możesz napisać jaki sprzęt chcesz a my doradzimy czy się nada . Dozować coś będziesz jak będzie więcej lps i zaczną parametry się rozjeżdżać . Bo jak będzie ich mało wystarczy dobrać sól do potrzeb zbiornika . Profesjonalna filtracja to dla każdego coś innego . Jednemu starczy odpieniacz i ceramika , inny chce watę ceramikę lecz bez odpieniacza , a jeszcze inny założy rolermat i dsb Ps : jak już myślisz o lekarstwach , lub chemii to długo zbiornik nie pociągnie
 9. Ariel

  Nano Reef 49l

  No raczej nie . Ogólnie miękkie mają czasami focha , po za tym nie muszą się pompować na maxa . Raz są większe i stoją .... a czasami flaczeją . Tak to już jest
 10. Ariel

  Kostka 56l

  Spokojnie jak na wojnie . Do puki nie ma tragedii to warto poczekać .
 11. Ariel

  Kostka 56l

  No większości nie chce się czekać . Powinno samo przejść , teraz masz już co karmić więc bakterie muszą się namnożyć .
 12. Ariel

  Sump w formie panelu

  Trzeba było ten panel wkleić w środku i by nie było problemów a tak to kombinowanie . Ja bym dał dwie rurki .
 13. Ariel

  Sump w formie panelu

  Rozumiem o co chodzi , miałem akwaria z sumpem i z panelem filtracyjnym też . tylko na twoim rysunku przegrody widzę , ale jak woda ma wpłynąć do panela nie . Bo szyba oddzielająca panel od akwarium jest równa 😉 Teraz mam małe akwarium z panelem i pompa 900l/h daje radę . W komorze pompy po włączeniu woda się trochę obniży a w zbiorniku podniesie i to wszystko . Nic się nie wylewa
 14. Ariel

  Szacowanie Potrzebnej przestrzeni dla ryb akwariowych

  Popatrz na niemiecki ebay . Co prawda takiego wynalazku morskiego jeszcze nie widziałem , ale słodkich sporo . W zoologicznym wisi takie z neonami i pare roślinek też jest . Funkcjonuje już jakieś 2 lata . A co do długości ryby i przeliczników , to jak sami wiecie większość ryb się nadaje do naszych akwarji tak średnio na jeża . I większość z nas ma przerybienie . Weźmy np mnie : wczesniej miałem standardowe 450l z sumpem , sporo skały , 30l - 40l Maxspect biosphere i odpieniacz curve 9 . 25 ryb i żadnych pokolców , jedyny problem z wodą to zerowe No3 i Po4 przez co lps kiepsko wyglądały . Wedłóg przelicznika miałem zupę , ale wedłóg jakości wody było wszystko git . Druga sprawa tym razem słodkie i narybek palet , akwarium 100-200l jest od 10-50 ryb karma idzie wiadrami a podmiany wody nawet 2 razy dziennie . Mimo to ryby lepiej rosną niż jak będzie jedna w zbiorniku . Więc kupując rybę biorę pod uwagę jej wymagania , ale i to czy dam radę zapewnić jej odpowiednią jakość wody . Największe problemy to małe zbiorniki bo wedłóg przeliczników można mieć ślimaka lub kraba . Mimo to większość wpuści jakąś rybkę , nemo , pterapogona , gobidona . Wszystko jedno i tak wedłóg przeliczników nie powinny tam być mimo , mimo że te ryby praktycznie stoją w miejscu . Nie neguje takich zasad jak cm/l i inne tylko teoria czasem nie idzie w parze z praktyką .
 15. Ariel

  Sump w formie panelu

  Lepiej wstaw zdjęcie akwaria . Bo na rysunku to dość dziwnie wyglada .
 16. Ariel

  AnT - Kropla Oceanu

  Tylko dezynfekowłeś , czy jeszcze ciełeś ? Ja moje euphylie , ciełem po zakażeniu , tak by 5 mm było zdrowe .
 17. Widzę , że nikt nie odpisuje . Na temat fito wiem dość mało . Jakiś czas hodowałem , różne wychodziło . W zbiornikach bez odpieniacza lałem mniej bo łatwo było o zakwit , ale wpływ nie tylko na miękkie , ale i na życie w akwarium zawsze miałem pozytywny . Stron z innych forum , lub naukowych nie będę przytaczał , ale moim zdaniem warto lać . Zoaski i inne miękasy dobrze rosły . Więc z tego specyfiku nie zrezygnuje . Jednak chciał bym dostać czerwone , wiem gdzie jest ale cena czyni cuda . I nie jestem pewien czy uda mi się to hodować , ale ponoć zajefajne , znaczy bardzo dobre .
 18. Ariel

  Quadri dziwne kreski

  Tak jakoś wyszło , ale nie miałem złych zamiarów . Nie wiem co mam napisać na takie pytanie , bo z dziubkiem jak na razie wszystko w porządku a właściciel się czepia .
 19. Ariel

  Awaria zbiornika

  Masz ponowne dojrzewanie , ceramikę wsadź swoją starą tylko dobrze wyczyszczoną , lub nową . Wstrzymaj się ze specyfikami puki zbiornik nie dojdzie do siebie . To , że brałeś wodę z akwa z twardymi nie znaczy , że była dobra ( one wciągają wszystko co dobre ) . Może i wygodniej , ale jakieś wiaderko z grzałka i pompą na świeżą solankę zawsze się znajdzie . Tylko sól sobie dobierz. Przenosiłeś akwarium ileś to trwało , nie wszystko trafiło do zbiornika , coś zdechło i to nie tylko te ryby . Potem urlop i kolega . Ja bym dał czas na dojście do siebie . Ale to moje zdanie i nie musisz się z tym zgodzić .
 20. Ariel

  Awaria zbiornika

  Kiedy akwarium przenosiłeś ? Miałeś już czas na poszukanie ryb ? Po co ta woda z innych zbiorników ? Jesteś pewien ile kolega karmił i co robił ? Sory , że pytam ale dziwny sposób prowadzenia zbiornika . Ja bym tych ryb mimo wszystko poszukał . Glony ? Pewnie przez ryby , kolegę , przenosiny . Jedno , lub całość . To , że wcześniej akwarium dobrze funkcjonowało to nie znaczy że teraz będzie przy tej metodzie .
 21. Ariel

  Quadri dziwne kreski

  Na temat jaki krem na rozstępy najlepszy , trzeba by było zapytać jakiejś kobiety , lub w aptece 🤪 . A o kolorze , to co malować go chcesz ? A tak to wszystko z nim porządku . Kolory mają różne , od jawnych po ciemne . I nie tylko to od parametrów wody , czy oświetlenia zależy , ale i też od samego ukwiała . Narazie najważniejsze , że je i się pompuje . Tylko nie przesadź z jedzeniem , bo co za dużo to nie zdrowo .
 22. Ariel

  Kostka 56l

  No , nawet dość mocno . Obserwuj go , bo możesz sobie kuku zrobić w zbiorniku . Ukwiały różnie reagują w nowych akwariach , dość często padają . Lepiej już byś zrobił jak by tam jaki miękki się pojawił . One są bardziej wytrzymałe .
 23. Ariel

  Nano Reef 49l

  Pozdrawiam Kędzierzyn Koźle,mam miłe wspomnienia związane z tym miastem.Jednostka wojskowa w Koźlu 96/97 rok fajne czasy. Mam pytanie,czy przy tak rozwiniętym życiu mógł bym już wpuścić coś z ekipy czyszczącej,jakieś ślimaki,kraba czy jakiegoś korala miękkiego żeby robił konkurencję tym glonom. Nie wiem kogo pozdrawiasz bo ja akurat byłem w Stargardzie Szczecińskim , ale co chodzi o wpuszczanie zwierzaków to ja jeszcze bym trochę poczekał . Akwarium ma dopiero niecałe 2 tygodnie i chociaż było wszystko z innego zbiornika , to dopiero glony wyskoczyły . Będziesz miał teraz skoki parametrów , ale tak za dwa tygodnie jeśli wszystko będzie szło w dobrym kierunku to czemu nie . Korale miękkie lubią błotko a ślimaki i kraby zbiornika nie obciąża .
 24. Ariel

  Nano Reef 49l

  To rurówki
×