Skocz do zawartości

Pawku

Użytkownik
 • Zawartość

  174
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  2

Zawartość dodana przez Pawku

 1. Pawku

  Które lepsze 500 czy 200L

  Jeśli to t8 to kiepsko to widzę. Czekamy na info autora. Może literówka 😂
 2. Pawku

  Które lepsze 500 czy 200L

  Świetlówki 18W? Montujesz LEdy świetlówki?
 3. Pawku

  Które lepsze 500 czy 200L

  Pomyśl by wysunąć chociaż o 10 cm akwarium na głębokości. te 40 cm będzie mało i nie powalczysz z ułożeniem skały. Oświetlenie dodatkowo daj diody niebieskie. Wyciągną ci fluo w koralach. Tak prawdemówiąc jak robisz hybrydę. to w ogóle bym odpuścił białe diody i dał tylko niebieskie. Sól zależy co będziesz robił. Ja jadę na Reef crystals. Dobra sól jak nie stosujesz ballinga. Bardzo bogata. Teraz jak przechodzę na ballinga pewnie przejdę na Red Sea która jest uboższa.
 4. Pawku

  Które lepsze 500 czy 200L

  Zależy co rozumiesz przez prawdziwą żywą skałe. Rozmawiamy o Skale z frachtu która rzeczywiście nie jest dostępna. Skała żywa z sumpa czy likwidowanego baniaka to również żywa skała. Co do wypowiedzi o walce ze szczepami bakterii. Wchodzimy na biologie mikroskopijną z której wiedzę mam tylko to co przeczytałem w celach że tak powiem hobbystycznych domyślam się że ty @enssorównież nie jesteś biologiem z wykształcenia Więc Jeśli kolega nie ma takiego wsparcia jak ty na starcie od doświadczonego akwarysty może jednak warto polecić mu żywą skałę. 1. Łagodniejsze dojrzewanie 2. życie które przyniesie z tą skałą będzie dawało mu frajdę na początku 3. Ceny nie są z kosmosu. Nawet wczoraj gdzieś widziałem ogłoszenie o żywą skałę po 30 zł kg. Sam sprzedawałem ok 15 kg skały za 250 zł. Co do piasku moja subiektywna opinia. Przy drugim baniaku kupiłem żywy piasek. Dojrzewanie bezproblemowe. Troche dino i cyjano w pierwszych 3 tyg. Później problem z głowy. Przy 3 baniaku posłuchałem się tych wspaniałych opinii o aragonicie. Do tej pory bujam się z brudem i syfem na nim (mija 4 m-ce). Z tego co pamiętam gdzieś pisałeś że piasek to zło. Przy aragonicie zaszczepienie bakterii potrwa dłuuugo. Taka moja subiektywna opinia bez ataku na kogokolwiek Dlatego na początku zacząłem o kosztach lampy dla przykładu. @Speedo1544 Ma rację i może warto by było żeby kolega autor @paraglidingdiver napisał co już ma ze sprzętu? Jaki orientacyjny budżet chce przeznaczyć na sprzęt. Co chciałby mieć w akwarium Ile miejsca ma na sam zbiornik ze stelażem. Spróbujemy podpowiedzieć, doradzić, skierować na właściwe tory
 5. Pawku

  Które lepsze 500 czy 200L

  Ale w cenie różnicy dużej nie ma raptem 2-5 zł na kilogramie. Skala ciężki temat. Można kupić żywa Skałę w dobrej cenie albo sucha drogo. Trzeba szukać.
 6. Cześć, Uporawszy się z hydrauliką zaczynamy działać z sumpem. Jako że jestem zielony w akwariach z sumpem zdałem się na sklep w projekcie mojego. Dostałem Sumpa z 3 przegrodami gdzie pierwsza jest na spad i odpieniacz. Ma ona 20 cm szerokości. Praktycznie polowe sumpa. Zastanawiam się czy są przeciwwskazania by w tej komorze umieścić proste refugium nawet z glonów spaghetti w jakimś koszyku. nawet zrobionym z kratki rastrowej? Czy może zrobić przegrodę z takowej kratki i umieścić inne glony?
 7. Pawku

  Które lepsze 500 czy 200L

  Jasne że możesz. Możesz stosować jak chcesz w jakich chcesz proporcjach. Piasek że swojej strony polecam żywy. Cena podobna a dojrzewanie łagodniejsze i szybsze.
 8. Pawku

  Refugium w komorze odpieniacza

  No głównie Makro Ca i Mg no ale zapominasz o trzecim lub czwartym zależy jakie płyny i prochy weźmiesz o SBS ensso wiesz jak jest każdy ma swoje że tak powiem upodobania. W moim mniemaniu najlepiej zastosować Ballinga, Refugium i DSB. Na DSB nie mogę sobie pozwolić bo nie mam takiego sumpa. Refugium może w końcu ktoś podpowie czy i jak to zrobić w moim przypadku. Balling no to jak sam wiesz niezbędny w pewnym momencie
 9. Pawku

  Które lepsze 500 czy 200L

  OOO przepraszam Na tym forum nikt nie mówi że źle robisz😄 @ensso Sam tego doświadczasz w brew innym internetom 🤣
 10. Pawku

  Które lepsze 500 czy 200L

  Jeśli cię stać to im szersze i dłuższe tym lepiej Wysokość podobnie im wyższe tym lepiej, ale gorzej z "serwisem" Jak długi ręce masz? 😂
 11. Pawku

  Które lepsze 500 czy 200L

  Aniu, Oczywiście że tak dlatego dodałem info że można to zminimalizować. Jednak przy wielkości trzeba pamietać że koszta rosną odpowiednio. Trzeba mieć tego świadomość tym bardziej że jest to pierwsze akwarium morskie kolegi. Najlepiej o niższych kosztach wypowie się @Kmil. Fajny baniak, do tego duży i jak dobrze pamiętam po min. kosztach.
 12. Pawku

  Które lepsze 500 czy 200L

  Wszystko zależy od budżetu jaki posiadasz. Przykład: 230x40x55 lampa typu kessil 360X koszt 3 szt. 6000 zł 80x50x55 Kessil 360x 1 szt 2000 zł Od razu uprzedzę odpowiedzi że można tańszą lampę, dyi itp. Chodzi mi o porównanie kosztów. Można powiedzieć że przy tych różnicach litrarzu trzeba liczyć od razu koszta x3. Po drugie głębokość 40 cm zdecydowanie za mało. Miałem akwarium 80x40x45. Nic sensownego nie można w nim ustawić. Min. 50cm głębokości.
 13. Pawku

  Refugium w komorze odpieniacza

  Oczywiście że dozuję. Dokładając w sobotę sumpa wlałem uderzeniową dawkę tak jak przy starcie zbiornika. Teraz według zelaceń producenta. Co do wyjaławiania wody zgadzam się jednak po to stosujemy ballinga żeby uzupełnić ubytki. Wydaje mi się że Refugium będzie najbardziej odpowiednie. Pytanie dalej się tyczy czy można je zastosować tak jak napisałem
 14. Pawku

  700 l w obiegu START

  A mierzysz parametry?
 15. Pawku

  Refugium w komorze odpieniacza

  Pellet tak naprawdę jest tylko do zbicia no3 po4. Bo dąże do jak najbardziej naturalnego systemu z jak najmniejsza ilością sprzętu. A po drugie mam odpieniacz tunze 9004 przy mocno obciążony systemie może nie dawać sam rady. A gdyby był zbędny to miałbym go awaryjnie w razie czego jako wsparcie dla refugium.
 16. Pawku

  Refugium w komorze odpieniacza

  Zastanawiam się raczej czy glonom nie przeszkadza tak silny przepływ i powietrze ze spływu. Przegroda górą.
 17. Pawku

  Refugium w komorze odpieniacza

  Dla zbicia no3 i po4. Zooplankton. Pozbycie się odpieniacza.
 18. Pawku

  Refugium w komorze odpieniacza

  Nikt nic nie kombinował w ten sposób? Nikt nie ma refugium itp?
 19. Pawku

  700 l w obiegu START

  Kolega wpuścił tylko błazenki? Jak parametry? Z tego co widzę startowales całkowicie na suchym piasku i skalę oraz świeżej solance.
 20. Pawku

  Prawie kostka

  Uwierz nie grzebie. Nie panikuje i nie leje byle czego żeby przyspieszyć. Poprastu coś na początku spier... I teraz bujam się z tym wszystkim. Ale to temat o twoim szkle😉 śledzę i czekam na apdejt co do ratowania NP.
 21. Pawku

  Prawie kostka

  Heh pod górę... zapraszam do mnie zobaczysz jak wygląda zbiornik który nie chce współpracować
 22. Pawku

  Prawie kostka

  Az tak leci no3??? Zmartwiles mnie miałem nadzieję że można utrzymać w ryzach parametry
 23. Pawku

  Prawie kostka

  Czemu miałbyś wysadzić?
 24. Pawku

  Jak walczyć? Brak pomysłów...

  Rzeczywiście nie spojrzałem że temat z lipca. To tak jak by już nie było tematu 😂
 25. Pawku

  Jak walczyć? Brak pomysłów...

  Takiego KH to normalne. Połowa soli na rynku ma KH startowe powyżej 10. Kolego napisz szczegóły. Ile ma zbiornik? No3, po4? Zdjęcie całego baniaka. Bakterie lane? Piasek żywy czy suchy wkladalem? Co masz za sprzęt. Szczegóły potrzebne jak najwięcej by pomóc.
×