Skocz do zawartości
loccutus

Zestaw do LED DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Przez ostatnie kilka dni miałem wysyp zapytań o modyfikacje LED dla Reefmaxa, odsprzedaż płytek od Prometeusza, z którymi problem jest tego typu że wymagają skomplikowanego komputera do pracy itd.Do tego odwiedził mnie też Mariusz ze swoimi reefmaxowymi gadżetami no i ostatecznie dał mi do myślenia. Postanowiłem narysować coś uniwersalnego, coś co się da wsadzić pod pokrywę refmaxa ale i też z powodzeniem wykorzystać we większych akwariach.

Efektem pracy jest uniwersalny "inteligentny" moduł LED, zawierający 2 cyfrowe drivery, dzięki którym można wysterować do 12 sztuk ledów typu XP-C, XP-E i XP-C. Max prąd w obwodzie to 1.2A

post-10-0-11873100-1312325843_thumb.jpg

Całość tak wyrysowałem by pasowało na typowy profil aluminiowy 124mm dostępny u Piekarza i w kilku innych miejscach handlujących aluminium huty Kęty. Ponieważ płytka jest kwadratowa - 124x124mm umożliwia to kolejną rzecz - można na plecy radiatora powiesić wentylator 120mm który pomoże odprowadzać ciepło przy mocniejszych ledach (XPG)

Duży nacisk położyłem na zarządzanie ciepłem - płytki będą drukowane na grubowarstwowym MCPCB, pady termiczne ledów połączyłem z poligonem miedzi na całej wolnej przestrzeni tak, aby zmaksymalizować pole przewodzenia ciepła do rdzenia płytki. Odpowiedni, równomierny docisk płytki do radiatora zapewniają gęsto rozmieszczone wkręty montażowe.

Oprócz driverów na module jest coś ważniejszego - procesor, który generuje przebiegi PWM zatem mamy pełną kontrolę nad jasnością obu kanałów.

Kolejna sprawa to magistrala komunikacyjna. Płytki można spinać w kaskady - max 32 sztuki. Opracuję do tego jeszcze kontroler umożliwiający utrzymanie całości w ryzach.

Jeśli macie jakieś uwagi czy propozycje to jestem na nie otwarty - pod koniec tygodnia chciałbym puścić prototypy na montaż....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do reefmaxa , to nie trochę za malo 12 ledów ?? po 6 białych i niebieskich ??

ja bym dał 124 x 248 .. 12 białych i 12 niebieskich , sterowanie wentylatorami można by dołożyc , toż to jeden tranzystorek tylko

tutaj fotki reefmaxa pod 72W :) mam nadzieję ze właściciel się nie obrazi :)

Cw + rb

100_4730__428663.jpg

rb

100_4732__531796.jpg

cw

100_4734__605817.jpg

Edytowane przez lubusik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lubusik - przecież zawsze możesz dać dwa takie układy obok siebie.

Moim zdaniem taki rozmiar jest ok. Zgadzam się, że warto by było dołożyć jakieś sterowanie wiatrakami w zależności od temperatury.

Pytanie czy będzie można dobrać dowolnie proporcje diód.

Edytowane przez rpp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można 2 takie dodać , ale po co ?? skoro to ma być zestaw dedykowany głownie do reefmaxa to jeden taki to za mało ... muszą być 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego taki rozmiar ?

Powód najważniejszy - 124x248 nie wejdzie mi na piec w obszar prawidłowej kontroli temperatury i powstaną naprężenia przy montażu co może spowodować rozwarstwienie MCPCB :(

Powód drugi - docelowo nie tylko RMax. Są malutkie akwaria, gdzie ludzie szukają małego źródła światła. W zeszłym tygodniu miałem kilkunastu chętnych na pojedyncze płytki od P2 - a to na refugium, a to do kostki 50L, a to do RM właśnie...

Można dać do RM 2 sztuki i rozsunąć na szerokość tak jak na zdjęciach jakie Łukasz wkleił, można rozsunąć, dosunąć - pokombinować trochę z ustawieniami - po prostu wydaje mi sie że bardziej "mobilna" sprawa.

Proporcje LED - zastanawiam się czy nie dorzucę 3ciego kanału. Będzie można jak w Prometeuszowych CW, RB, B, albo jeszcze inaczej - CW, RB, RED ?, proporcje max 1:1 minimalnie 1:6 w tej chwili. Zawsze można zamiast ledów wstawić zworkę R0 1206 co zmniejszy moc modułu.

Inny sposób to ustawienie różnych prądów na driverach. Regulacja zostaje w zakresie 10 bitów, ale no jeden driver można dać na 700mA a drugi na 1000mA.... też zmieni układ kolorów, przy pełnym zakresie regulacji nienaruszonym

3ci sposób - mixowanie ledów - można w jednym łańcuchu dać 2 kolory różne.... Co kto woli

Dołożyć czujnik temperatury się dołoży nie ma problemu, trzeba będzie też wyczarować 12V stabilizator dla wentylatora bo płytka jest zasilana z 24. Można by użyć wentylatora 24v ale one są drogie i zwykle głośne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można - albo klasyczny analogowy 7812 - w tym przypadku gorsza sprawność, ale cena za nim przemawia, a że będzie leżał na MCPCB to nie będzie miał krzywdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł zacny. Troszkę więcej ledów bym upchał na takiej powierzchni :)

Jaką pi razy drzwi cenę przewidujesz za taki moduł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem dziś upakować kolejny driver i 4 dodatkowe ledy. Nie wiem czy nie zrobię jeszcze inaczej - wywalić elektronike z MCPCB i zostawić tylko ledy i złącze do ich podłączania, a drivery i sterownik zintegrować. Oba rozwiązania mają wady i zalety - nie wiem po dzisiejszym dniu przemyśleń na które się zdecydować.

A - ledy + drivery onboard = podłączasz zasilanie i świeci - regulacji nie ma. w razie serwisu wiekszy problem, trudniej zaprojektować płytke jednowarstwową bez przelotek. Dwuwarstwowa jest znowu droższa.

B - same ledy na płytce - tańsza płytka, można ładniej rozplanować położenie ledów, elektronike mozna zrobić na tańszym laminacie FR4, dwustronnym, małe SMD ciasno upakować = taniej. Ale znowu więcej "klocków"

Do ceny jeszcze naprawdę daleko. Proszę nie pytajcie mnie o to na PW bo dopóki się nie wyklaruje obraz samej płytki nie ma jak tego wycenić po prostu.. lepiej radźcie w którą strone iść :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a - jak to mówią dla chcącego nic trudnego :)

b - drivery na fr4 ?? nie będzie dioda się za mocno grzała ?? drivery na mbi będziesz robił ??

ja osobiście jestem za A ale bez sterownika on board

odpalam eagla i zobaczymy :)

Edytowane przez lubusik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Driver na MBI665x jest do zrobienia na normalnym laminacie bez najmniejszego problemu. Wystarczy wrzucić ze 2 przelotki przy diodzie i na drugiej stronie płytki dać kawałek poligonu, zrobiłem takich setki o ile nie tysiące :) mało tego. Na zrobionym z głową FR4 można bez problemu położyć XP-C :)

Zdjęcie z testów - dioda SK26 jest jak widać za wątła, ale przecież są większe prawda ? :)

post-10-0-80475200-1312410851_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tylko pytałem bo kiedyś była mowa o tym a propo reefsshopowych lampek ...

sml_gallery_1562_66_427942.jpg

70x190 mm ??? 4 kanały tyle tylko że 2 złacza musiały by być , o prowadzeniu tej ścieżki pod cewką wiem :):)

Edytowane przez lubusik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@loccutus... skoro, jak to Borg zwykł mawiać "opór jest daremny...";) to chyba ja pokuszę się i zrobię małe akwarium na tym projekcie, chociaż ignorantem elektronicznym jestem. A może planujesz (planujecie) seryjnie to zrobić, czy tylko DIY pokazujesz jak sobie zmajstrować mamy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty nie tylko że sie pokusisz, ale jako jeden z nielicznych świadomych zagrożenia zostaniesz zasymilowany poza kolejnością :thumbsup:

za trudne dla przeciętnego adepta lutownicy - nie widzę za bardzo poprawnego przylutowania diody do tak dużych płytek w warunkach domowych - trzeba bedzie "proponować usługe". Oczywiście jak sie ktoś uprze że sam sobie polutuje - jego wybór.

Sama MCPCB bedzie kosztowała w okolicy 30-35zł tyle wiem po pierwszych wstępnych rozmowach z drukarnią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
za trudne dla przeciętnego adepta lutownicy - nie widzę za bardzo poprawnego przylutowania diody do tak dużych płytek w warunkach domowych - trzeba bedzie "proponować usługe". Oczywiście jak sie ktoś uprze że sam sobie polutuje - jego wybór.

jak nie da rady jak się da :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×