Skocz do zawartości
slawomirdyl

LED - zrób to sam

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Sławek. Dziś zarejestrowałem się na tym forum i jestem mile zaskoczony urodzajem projektów DIY lamp LED. Szkoda, że na innych forach jakoś cicho o zdolnych majsterkowiczach. Gratuluję wykonanych projektów.

P.S. Z tym sterowaniem i bajerami, moim zdaniem warto. Zawsze to trochę wyżej poprzeczka.

Witaj miło Cię tu widzieć :good2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tą opalarką to przegięcie pały... Niby opalarka ustawi temperaturę na te 320stopni ale po chwili dopiero - na rozruchu wali z 450 albo lepiej... MCPCB całe pożółkło... za gorąco aczkolwiek ten człowiek jako jedyny użył pasty do lutowania - a to jest najlepszy sposób - chip się na paście sam ustawi prawidłowo i przylutuje przy najniższej możliwej temperaturze.

Kuchenka elektryczna za to bardzo dobry pomysł ale wymaga nieco doświadczenia w kontrolowaniu temperatury i przede wszystkim PASTY a nie wynalazków jakie gość na filmie stosuje. Grunt to dobra pasta (pasta SnPb - a nie topnik). No i bardzo ważne - z tą wodą to bląd i to spory. Nie wolno tak gwałtownie chłodzić struktury. To nie hartowanie samurajskiego miecza !!

Jednak wszystkie filmy prawidłowo podchodzą do jednej sprawy - grzać należy od spodu zawsze przez MCPCB, nigdy bezpośrednio leda. !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nadprądowy ma racę pomysł raczej nie godny naśladowania a co do majsterkowiczów to polecam wyroby z gotowymi płytkami, oszczędność raczej niewielka. Co prawda mamy już sporo płytek pod Cree ale jakość jest koszmarna temperatura może mieć 40 stopni a bywa że ma 90 dlatego polecam gotowe wyroby renomowanych firm bez doświadczenia łatwo na początku zawalić cały projekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Taka mała sąda. Co myślicie o oświeleniu nocnym na kilku diodach Cree Royal blue w granicach 300 - 400 zł /w zależności od długości akwarium/ z komputerem sterującym fazami księżyca ? Warto coś takiego konstruować ? Będę miał prototyp to zaprezentuję. Czy to ma sens ? A moze wystarczy bez komputera i bajerów ?

pozdrawiam " IMHO jeśli chodzi o nocne to szkoda kasy na cree, nocne ma robić zwykły "bajer" nie ma karmić koralowców i nie musi dawać kosmicznej ilości światła z 1W więc ja bym to zrobił na najtańszych LED'ach, a oczywiście wszelkie lampy dzienne tylko i wyłącznie na CREE jeśli mają dawać prawdziwą oszczędność energii. Ja mam nocne na zwykłych super fluxach i imho do nocnego to nawet to wystarcza, a kosztuje tyle co nic... :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz troszkę racji sam mam na fluxach teraz nocne ale co mnie zdziwiło przepiękna barwa niebieskiego na Cree Royal Blue ma fantastyczną długość światła 450 nm , zamysł jest troszkę inny

belka oświetlenia nocnego ma wspomagać oświetlenie dzienne i tym samym troszkę zastąpić arktynikę bo jak wiadomo w całości się nie da.

Co do oszczędnośći to nie jest tak do kończa ilość lumenów z wata jest ogromna. U Ciebie wystarczy 1 - 3 diody Cree oczywiście od upodobania.

Zerknij na pobór prądu u Ciebie a wynik będziesz miał gotowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek, dla mnie to wszystko czarna magia, ale mógłbyś się rozgrzewać, co by dla mnie wystrugać dwie lampecki do zastąpienia hqi :yes: , może na priv?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nadprądowy ma racę pomysł raczej nie godny naśladowania a co do majsterkowiczów to polecam wyroby z gotowymi płytkami, oszczędność raczej niewielka. Co prawda mamy już sporo płytek pod Cree ale jakość jest koszmarna temperatura może mieć 40 stopni a bywa że ma 90 dlatego polecam gotowe wyroby renomowanych firm bez doświadczenia łatwo na początku zawalić cały projekt.

ja zamówiłem ledy w maritexie i dostałem pojedyncze ledy bez płytek i teraz co nie zamawiać tych podłoże MCPCB do diod Cree, seria XP-G, XP-E i XP-C, wersja Star, RoHS chciałem zamówić te płytki, teraz to ja już zgłupiałem ....

pasta lutownicza tylko tą KOKI polecacie?? MASAKRYCZNA CENA ZA 10 ML NA ALLEGRO TO Z PRZESYŁKĄ 100zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daimen które dokładnie diody zamawiałeś w Maritexie? Bo przez chwilę widziałem u nich resztkę z R5 0D ale już zniknęła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm ja w zeszłym tygodniu ich nękałem to mi znaleźli 10 sztuk 0D reszte 14 sztuk mam z 1B tlko że teraz to musze poprzymocowywać do płytek ... :/ a ja pierwszy raz to będę robić na kuchence elekrtycznej oby się udało ,ogolnie myślałem że te diody już są na płytce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem przymiarkę do oświetlenia nocnego efekt znakomity zastosowałem 1 led Cree royal blue cały koszt projektu to jakieś 45 zł

dałem kątownik anodowany i całość zamknięta matową plexi aby światło się rozpraszało moim zdaniem jedna led wystarczy na metrowe akwarium oczywiście kwestja wysokości mocowania, a teraz efekt.

post-622-061671100 1286371547_thumb.jpg

post-622-099116000 1286371548_thumb.jpg

post-622-083110500 1286371549_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zostało mi jeszcze kilka drobiazgów do kupienia i teraz pytanie jaka cyne lutownicża wybać do łaczenia ledów z sobą w domu mam taką:

http://www.tme.eu/html/PL/druty-lutownicze-lc60/ramka_2843_PL_pelny.html

a może lepiej zakupic coś takiego?

http://www.tme.eu/html/PL/druty-lutownicze-firmy-felder-lottechnik/ramka_7678_PL_pelny.html

Paste lutowniczą wybrałem KOKI do łaczenia ledów na płytke

http://www.tme.eu/html/PL/pasty-lutownicze-koki-do-montazu-powierzchniowego/ramka_2854_PL_pelny.html

jak również zastanawaim się nad tym termometrem :

http://www.tme.eu/html/PL/mierniki-temperatury-kieszonkowe/ramka_4464_PL_pelny.html

myśle ze przydałby mi się w celu zmierzenia temperatury kuchenki (płyty)kiedy będe łaczyć leda do płytki jak również w celu zmierzenia temperatury leda na płytce co myslicie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kłaniam,

Z tym drutem, to bez przesady chyba. Sztuka jest sztuka. Wydaje mi się, że przydałaby Ci się kalafonia, taka w pudełku, dużo szybciej topi się cyna i lutowanie idzie szybciej, mniej grzejesz przez to płytkę.

Co do reszty nie mam zdania.

Dobrej zabawy życzę :thumbsup:

PZdr

Victor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra zakupiłem, termometr , koki i kalafonie jeszcze 10 ledów i płytki , kabelki, kilka śrubek, , jakaś osłonkę nie wiem szkło albo coś innego, alkohol :D:D(do odtłuszczania :P ), i robimy ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze mi się przypomniało, a miernik masz? Chociaż za 30zł, aby zwarcia wykrywał. I nim od razy sprawdzisz, czy dobrze ledy do płytek polutowałeś, bo będą słabiutko świecić i nie trzeba zaraz driverów podłączać.

PZdr

Victor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×