Skocz do zawartości
slawomirdyl

LED - zrób to sam

Rekomendowane odpowiedzi

To jak zawsze jest kwestia kompromisu. Jeśli potrafisz oszacować temperaturę struktury LED, (wyliczyć rezystancje termiczne wszystkich złącz po drodze od struktury led, do otoczenia), i POGODZIĆ się że przy temperaturze jaką osiąga wtedy struktura led, osiągasz x % sprawności całkowitej i %procent żywotności prognozowanej, to możesz tak skonstruować matrycę bez aktywnego chłodzenia.

Na targach w Norymberdze, byli producenci led, których lamp nie dało się dotknąć! tak były gorące... i co? Nic, sprzedają. Ryzyko wkalkulowane. Najwyżej zamiast 6 lat, poświeci 4....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm czyli podobnie jak w kartach graficznych PC... Chłodzenie pasywne to troszkę mrzonka jeśli chcemy mocno wykorzystać LED i zachować ich parametry i żywotność :rolleyes: W takim razie będę coś kombinował do wykonania tego projektu i tak jeszcze daleko w moim przypadku, ale wolę zaczerpnąć wiedzy już teraz. Generalnie wiem, że trudno mi będzie połączyć zamkniętą pokrywę z T5 + LED, ale może jakoś to wyrzeźbię kiedyś. Generalnie wstępnie chciałem dołożyć po prostu 4'ą T5, ale strasznie mnie ciągnie do LED no i lubię się babrać w takie DIY i z tego względu chciałbym spróbować zamiast 24W T5 dorzucić ok. 18W LED... :good2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja lampa led DIY jest pasywna, przeskalowalem radiator nie chcacy i z pomiarow temp wychodzi norma wiec jest pasywnie :-)

Zasilam je 1450mA bo to XP-G

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smith, a możesz podać moc lampy/ilość diod i wymiary oraz temperaturę radiatora ? :good2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj tylko że temperatura radiatora - o czym już było sporo wojny na tym forum, może nic nie mówić w pewnych warunkach o temperaturze leda. Zmierz ją na MCPCB przynajmniej raz, a potem skoreluj z temperaturą radiatora i takiej jej pilnuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Pamiętaj tylko że temperatura radiatora - o czym już było sporo wojny na tym forum, może nic nie mówić w pewnych warunkach o temperaturze leda. Zmierz ją na MCPCB przynajmniej raz, a potem skoreluj z temperaturą radiatora i takiej jej pilnuj." Spokojnie wiem co to są rezystancje termiczne złącze-obudowa, obudowa-radiatora, radiator-powietrze i wiem mniej więcej choć było to rok temu na studiach jak wyliczyć którąś temperaturę znając inną i wartości rezystancji więc jestem w pełni świadomy, że temperatura złącza LED jest o xx% wyższa niż radiatora, a rezystancji i tak dokładnie nie znamy bo pasta bo siła docisku, ale w przybliżeniu można coś oszacować :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosba o weryfikacje mojego zestawu zanim klikne kupuj:

Skladam lampe ok. 200W i temp lekko powyzej 13kK, skomponowalem taki zestaw diod/driverow:

Cree Cool White XPGWHT-L1-0000-00H51 30sztuk

-> 3x10szt/1400mA czyli:

3 drivery: http://allegro.pl/zasilacz-przetwornica-driver-led-350-5000ma-i1241837386.html

Cree RoyalBlue D3 XPEROY-L1-0000-00A01 40sztuk

-> 5x8szt/900mA czyli:

5 driverow: http://allegro.pl/zasilacz-przetwornica-driver-led-350-700-1000-ma-i1241837277.html

czy to ma szanse dzialac i nie pasc po tygodniu?

Edytowane przez japarepagua

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tez mi sie wydawalo ze czegos brakuje :-)

Planuje dac dwa, jeden dla sekcji XP-G na 35V i kolejny dla XP-EROY na 34V. Wolalbym, zeby byl jeden, ale nie wiem czy to rozsadnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, podpowiedzcie jeszcze prosze czy z tym zasilaniem 35v to bedzie ok?

Silver200, nie wiem czy lepiej, szukam raczej gotowych rozwiazan a takich rownoleglych nie widzialem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisjaj zrobiłem porównanie soczewek, zamątowałem trzy lampy nad akwarium od lewej bez soczewek, 120 x 60, 60 x 60 stopni moim zdaniem 60 x 60 daje najfajniejszy efekt, sporo światła bardzo ładnie pokrywa 80 x 80 cm akwarium. Sorki za słabą jakość zdjęć.

ps

na początku były zamątowana lampa z soczewkami 40 x 40 ale pole świecenia małe.

post-622-071354300 1285692780_thumb.jpg

post-622-037836300 1285692795_thumb.jpg

post-622-081240700 1285692878_thumb.jpg

Edytowane przez slawomirdyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka mała sąda. Co myślicie o oświeleniu nocnym na kilku diodach Cree Royal blue w granicach 300 - 400 zł /w zależności od długości akwarium/ z komputerem sterującym fazami księżyca ? Warto coś takiego konstruować ? Będę miał prototyp to zaprezentuję. Czy to ma sens ? A moze wystarczy bez komputera i bajerów ?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Sławek. Dziś zarejestrowałem się na tym forum i jestem mile zaskoczony urodzajem projektów DIY lamp LED. Szkoda, że na innych forach jakoś cicho o zdolnych majsterkowiczach. Gratuluję wykonanych projektów.

P.S. Z tym sterowaniem i bajerami, moim zdaniem warto. Zawsze to trochę wyżej poprzeczka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zamontować diodę XP-G co płytki MCPCB ??

Edytowane przez daimen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×