Skocz do zawartości
slawomirdyl

LED - zrób to sam

Rekomendowane odpowiedzi

Tak naprawdę nie ma za bardzo w czym wybierać Cree jest No1 można kąbinować ale i tak powrócimy do Cree

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do fachowców. Co oznacza "bin AII" w oznaczeniu tej diody "LED CREE® XPCWHT-L1-0000-00901, biała zimna, P4 - 80.6 lm /350mA, BIN:All"? Resztę w zasadzie już mniej więcej wiem :rolleyes:

Edytowane przez Włodzimierz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O dzięki Nadprądowy. Okazałem się gamoniem, ponieważ odczytałem to jako A2 a nie All. Pomijając małą ilość światła z Wata to czy warto zrobić na tym światełko? Bo chyba w Maritexie nie ma obecnie nic innego lepszego.

Loccutus a może coś lepszego, dostępnego obecnie zaproponujesz na 200W światła Led.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XP-C są tanie ale wątłe. Na stanie mają lepsze diody w tej chwili, jest biała XP-G R4, jest też kilka fajnych białych XP-E, niestety kiszka z niebieskimi.... w XP-G wchodź tylko wtedy jeśli masz drivery na prąd powyżej 1A. Inaczej bardziej ekonomicznie jest kupić XP-E.

w maritexie mają fajne drivery oparte na MBI6651. Da się z tego wydusić 1.2A (dioda shottky będzie miała troszkę ciężko) na driver przy max napięciu 24V (ze względu na użyte w driverze kondensatory, ale do 1A i 24V warto wziąć. Driver ma wejścei dla sygnału PWM wiec można dołożyć później kilka fajnych funkcji w lampie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tą XP-G R4 to widzę, ale z XP-E to wszystkie dostępne są raczej w okolicach 6000 K i niżej :(.

I czym tak naprawdę praktycznie różni się bin WB od WE?

Driverów jeszcze nie mam, na razie muszę dobrać diody. A tych docelowo bym potrzebował ~ 120 w sumie (350W). Dlatego ważna jest cena do ilości światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to są naprawdę drobne niuanse w składowej barwie - czasem ciężko zauważyć gołym okiem - chyba że się jest przedstawicielem płci pięknej... one to widzą :D

Co mam powiedzieć..., przebrane mają w ofercie i tyle - kazdy chce najwydajniejszej diody, a że są to przy okazji te "zimne" biny no to ciężko kupić :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też szukam diod i jak na razie cienko z poszukiwaniami chyba najlepiej wyjdzie pisać do każdej firmy czy posiadają na stanie cokolwiek z zaplanowanych do lampy diod bo w ofercie to raczej cienko to widzę coś znaleźć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra. A czy na tych XP-G R4 da się zrobić przyzwoite światełko? Jak bym dał 50/50 z Royal Blue. Ewentualnie ostatecznie XP-C bin WE bym wziął ale to większa ilość chyba byłaby potrzebna. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam jestem zdania że nadaje się każda biała zimna. ale cy ci się spodoba tego już nie wiem. Jedyna metoda - wziąć sample, złożyć klaster z kilku sztuk powiedzmy 1:1 lub 2:3 i se zobaczyć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leszek, wiem, że barwa jest kwestią gustu ale mi chodzi berdziej o kwestie poprawności technicznej. Niestety, nie przerobiłem takiej ilości diód jak Ty i nie mam praktyki. Nie stać mnie na Phobosa a podobna moc mi by się przydała. Chyba faktycznie zrobię sample. Ale sugestie by był miło widziane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerobiłem to prawda, ale nie pod kątem biologicznym. Nie jestem na tym polu kompetentny - naprawdę nie będę się wymądrzał bo po prostu tego nie wiem. Ponoć im zimniejsza tym lepiej dla zwierzaków - ale o tym niech mówi ten kto wie. Technicznie natomiast dobra jest każda ale znów - czym zimniejsza tym wydajniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uparliscie sie na dany BIN jak glupi na ser. I co Wam to da ze konkretny dacie?

Walczycie jak z wiatrakami, przeciez wymiksuje sie swiatlo z niebieskimi, jak kupisz nizszy to daj 3 ledy niebieskie wiecej i z bani...

Evil z centralreef tloczyl lampy na XR-E zanim Wy slyszeliscie jeszcze o ledach. Na pewno nie dostawal binow z gornej polki zimnych barw ( bo i cree dopiero wprowadzalo takie a luxeon mial mega rozjazd barwy ). Czesto stosowalo sie ledy 5k 5,5k 6k i do tej pory w US chodza SPSowe akwa na takich lampach....

a teraz wszyscy musz miec maksymalny BIN, co za czasy...

Loccutus ma bo jest hurtownikiem i robi duzo lamp wiec bierze calego weza - normalne - dostaje co zamawia.

Wy dla 12 diod ( czy 30 ) chcecie aby specjalnie Wam sprowadzili rolke i odcieli 30 szt.

a i tak wiekszosc ustawi prad dla XP-G 950mA albo nawet nie zakuma jak mieszaja sie barwy przy bialej do niebieskich.

ale aby ciagle nie narzekac - nizsze BINy nie szkodza koralom ani nawet one tego nie odczuja... no chyba ze dacie 4,5k :lol:

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi nie chodzi o maksymalny bin, tylko o optymalny z tych co są dostępne. Nie sztuka wydać kasę na pierwsze lepsze, tylko kupić to z czego coś można zrobić przyzwoitego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o kup zimne biale cree xp-g dla 1450mA lub xr-e dla 950mA, do tego niebieskie i bedzie git

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Pisze tu po raz pierwszy wiec sie przywitam, :-)

Przymierzam sie rowniez do zbudowania wlasnej lampy na mieszance XP-G, XR-E.

Z tego co czytalem to same diody xp-g i xr-e nie pokrywaja widma dla korali zgodnie z ich wymaganiami i dlatego trzeba stosowac swietlowki. Natomiast gotowe lampy led dostepne w sprzedazy (zdaje sie ze najnowsze modele) nie posiadaja swietlowek, wiec rozumiem ze same ledy wystarczaja.

Czy na chwile obecna dostepne sa w sprzedazy diody ktore, dodane do powyzszych, wykluczalyby koniecznosc rownoczesnego stosowania swietlowek?

pozdrawiam,

Rafal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×