Skocz do zawartości
slawomirdyl

LED - zrób to sam

Rekomendowane odpowiedzi

Sławek - z czego zamierzasz zrobić obudowę? Czy będzie z pleksy czy z blachy? I czy będzie to taka obudowa na całość lampy (w sensie także na górę radiatora) czy tylko na boki/dół żeby ciepło mogło swobodnie iść w górę?

Sam przymierzam się do pleksy ale trochę się obawiam czy 3mm pleksa nie wygnie się pod wpływem ciepła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek - z czego zamierzasz zrobić obudowę? Czy będzie z pleksy czy z blachy? I czy będzie to taka obudowa na całość lampy (w sensie także na górę radiatora) czy tylko na boki/dół żeby ciepło mogło swobodnie iść w górę?

Sam przymierzam się do pleksy ale trochę się obawiam czy 3mm pleksa nie wygnie się pod wpływem ciepła.

Obudowa będzie z blachy aluminiowej malowanej proszkowo na kolor czarny po bokach i z dołu oraz częściowo z góry radiatory będą otwarte ze względu na chłodzenie, można zamknąć ale trzeba dodać wentylatory a chcę tego uniknąć. Dlatego następna lampa /radiator/ jest już anodowany

na kolor czarny właśnie skończyłem brakuje jeszcze kilku detali. Spodziewam się że kolor czarny radiatora spowoduje jeszcze szybsze oddawanie

ciepła co wpłynie na chłodniejszy radiator mam nadzieję zyskać ok 5-10 % ale to się zobaczy. W Twoim przypadku zbadaj temp lampy i zobaczysz czy można dać plexi moim zdaniem nie powinno być problemów.

Kilka fotek z następnej lampy anadowanej na czarno.

post-622-069626500 1281637741_thumb.jpg

post-622-082330000 1281637742_thumb.jpg

post-622-009678600 1281637744_thumb.jpg

post-622-048226700 1281637745_thumb.jpg

post-622-049261200 1281637746_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedna kwestia - anodowałeś radiator dodatkowo czy kupiłeś już takiego gotowca? Jeśli to gdzieś robiłeś to jaki jest mniej więcej koszt i czy są jakieś rodzaje anodowania czy po prostu oddajesz do zakładu i mówisz, że ma być czarny ?? :-)

I druga sprawa - czy przyklejając płytki z diodami czyściłeś radiator "do srebrnego" czy montowałeś je "do czarnego"? Bo z tego co gdzieś wyczytałem to owszem czarny radiator spowoduje lepsze oddawanie ciepła ale z drugiej strony jest gorsze przyleganie płytki z diodą i gorsze przewodzenie ciepła do radiatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo Sławek, super lampka .Nie przejmuj się docinkami:).Może narazie hula na gumce od gaci ,ale na pewno nie okaże się po kilku miesiącach ,że nie nadaje się do zbiorników morskich:D i nie będziesz musiał się tłumaczyć ,że następna wersja będzie już ok.

Na dobry początek :)kupuję pierwszy egzemplarz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Docinkami zaraz... drugi zestaw fotek wygląda już o niebo lepiej, to i jest szansa że z "pasmanterii" też construktorre zrezygnuje. Do czegoś muszę się przyczepić jak elektrycznie jest bez zarzutu to do tych gumek chociaż :P Poprzeczka w górę ma iść a nie w dół - no nie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co za upierdliwe :D towarzystwo hahahahaha jak mam już dobry środek to teraz mogę myśleć o karoserji ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek, może parę słów na temat LED-ów jakie zastosowałeś? Jakie BIN-y, temp. barowowa itp...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto dokładny symbol wszystkie dane masz na stronie cree oraz wykresy. pozdrawiam

XPGWHT-L1-0000-00H51

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto dokładny symbol wszystkie dane masz na stronie cree oraz wykresy. pozdrawiam

XPGWHT-L1-0000-00H51

WOW dokładniejszego symbolu nie widziałem...

0A, 0B, 0C, 0D, 0R, 0S, 0T, 0U, 1A, 1B, 1C, 1D, 1R, 1S, 1T, 1U, 2A, 2B, 2C, 2D, 2R, 2S, 2T, 2U, 3A, 3B, 3R, 3

ANSI Cool White (5000 K – 8300 K)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek - jeśli możesz to prośba o odpowiedź na moje wczorajsze pytania odnośnie anodowania radiatora :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slawek a gdzie dostajesz pewniaki H51 z faktura? No i w jakiej cenie?

Potrzebuje kolejna porcje Cree bialych....

a z ta czarna maska pomiedzy ledami to ja bym nieszalal. pop pierwsze czarny pochlania swiatlo po drugie nie ma to zadnego sensu po trzecie najlepiej daj maskownice z lustrzanki takiej jak robia odblysniki do T5'ek.

Mozna to gdzies kupic w arkuszach , tylko niestety nie wiem gdzie :-)

a moze ktos wie?

Na pewno zrób z plexi lub akrylu odgrodzenie ledow od parujacej wody.

Czy mi sie wydaje czy kupiles radiator z niskimi listkami?

Daj jakis namiar, potrzebuje w listwach 90-100cm pod kolejna lampe

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek - jeśli możesz to prośba o odpowiedź na moje wczorajsze pytania odnośnie anodowania radiatora :-)

Radiator anoduję na czarno w Gdyni firma Radmor tel. 58 69-96-881 czasami trzeba poczekać z 10 dni, cena to 0.80 gr za dcm2 jest to tzw twarde anodowanie radiator sie nie rysuje a miejsce styków z płytkami LED delikatnie frezuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze szukam w zakresje WA Wk w zakresie 8 300 - 10 000 k zerknij na wykres

http://download.maritex.com.pl/pdfs/op/XLampXP_BL.pdf

Wydaje mi się że nie do końca jest jak piszesz.

Diody Cree XP - G ANSI cool white mają zakres od 5000K do 8300K, więc nie jest możliwe szukanie diod od 8300 do 10000.

Z symbolu który podałeś wynika że jest to grupa 00H51 czyli

"0A, 0B, 0C, 0D, 0R, 0S, 0T, 0U, 1A, 1B, 1C, 1D, 1R, 1S, 1T, 1U, 2A, 2B, 2C, 2D, 2R, 2S, 2T, 2U, 3A, 3B, 3R, 3"

a zatem coś między 6500k do 8300k, a nie między 8300 a 10000k

Chyba że to ja się mylę i nie kumam tych oznaczeń.

PS.

Lampka bardzo ładna :good2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slawek a gdzie dostajesz pewniaki H51 z faktura? No i w jakiej cenie?

Potrzebuje kolejna porcje Cree bialych....

a z ta czarna maska pomiedzy ledami to ja bym nieszalal. pop pierwsze czarny pochlania swiatlo po drugie nie ma to zadnego sensu po trzecie najlepiej daj maskownice z lustrzanki takiej jak robia odblysniki do T5'ek.

Mozna to gdzies kupic w arkuszach , tylko niestety nie wiem gdzie :-)

a moze ktos wie?

Na pewno zrób z plexi lub akrylu odgrodzenie ledow od parujacej wody.

Czy mi sie wydaje czy kupiles radiator z niskimi listkami?

Daj jakis namiar, potrzebuje w listwach 90-100cm pod kolejna lampe

H51 dostałem w marcu w meritex w Gdyni wziołem na początek 8 sztuk zmontowałem i porównywałem z blv hqi 250 wat moim zdaniem to jedyna metoda sprawdzenia jaka partia się trafiła troszkę na oko ale chyba jedyna w miarę porównywalna metoda, dopiero wtedy wziołem kilkaset sztuk

Dzwoniłem dzisiaj ale nic ciekawego nie mają. Dlatego myślę że nie ma pewniaków to odwieczny problem. Mnie zostało też na kilka lamp dlatego już szukam jak coś znajdę dam Ci znać napisz ile potrzebujesz to jak będziemy brali więcej będzie taniej.

Czarna maskownica w tym wypadku nie przeszkadza bo są soczewki bez soczewek bym jej nie dawał masz rację

Napisz jaka Cię interesuje szerokość radiatora pogadam ze znajomym producentem elektroniki na jachty ja doczepiłem się do zamówienia z huty

ale zerknij tu może coś znajdziesz dla siebie

http://www.cyfronika...l/radiatory.htm

http://www.nikomp.co...shop?show=RAA00

http://www.piekarz.pl/index.php?page=about

pozdrawiam

Edytowane przez slawomirdyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×