Skocz do zawartości
slawomirdyl

LED - zrób to sam

Rekomendowane odpowiedzi

Majstrując swoje lampy LED z biegiem czasu zauważyłem że coś bym w nich zmienił np kolor za zimny albo za cukierkowo itd wpadłem na taki pomysł

aby zrobić moduły jedno LED-owe Cree XP-G oraz Royal blue oraz do tego taki model z Red. Daje to spore możliwości w budowie lamy na własny użytek. Jeden ma akwarium małe to zamontuje 4-8 LED, ktoś ma innych rozmiarów to da więcej, jeden ma miękie to nie potrzebuje sporo światła

możliwości rozbudowy są nie ograniczone a wszystko składało by się

jak klocki lego możliwości pomyłki by nie było bo jak chcesz coś źle podłączyć to się nie da. Można by w ten sposób w miarę potrzeb rozbudowywać

układ. Każda dioda miała by oddzielny radiator oraz soczewkę skupiającą

60 stopni i była by odizolowana od wody. Długość połączeń możemy sobie dowolnie regulować co pozwala na przesuwanie gdzie nam się podoba.

No i kwestia umieszczenia też bez problemów jeden ma koronę z drewna zamontuje bez problemów inny może to zamontować zamiast świetlówek

inny przymocuje sobie np na ceowniku aluminiowym, coś nie pasuje przesuwamy o 5 cm i tyle ......... taki sobie pomysł :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomysł mi się podoba - ale chciałbym zobaczyć jakąś graficzną wizję twojego rozwiązania, no i chyba cenowo to będzie spory wydatek w stosunku do standardowej lampy.

PozdrT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że cenowo może być podobnie natomiast zapewni to możliwość oświetlenia LED małych zbiorników, a zwiększając litry montujemy następne elementy a nie jak dotychczas wywalamy stare dajemy nowe no i kwestia wydawania kasy nie wszystko na raz.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super pomysł Sławek.

Będzie można kombinować różne konfigurację i dopasować sobie swiatełko:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko teraz trzeba by wymyśleć jak to wszystko łączyć - stworzyć listę elementów np. moduł Cree XP-G, moduł Royal blue, moduł Red, moduł zasilający, moduł obudowy, moduł chłodzenia itd. To nie będzie takie proste :)

PozdrT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tylko teraz trzeba by wymyśleć jak to wszystko łączyć - stworzyć listę elementów np. moduł Cree XP-G, moduł Royal blue, moduł Red, moduł zasilający, moduł obudowy, moduł chłodzenia itd. To nie będzie takie proste :)

PozdrT

Ale też wcale nie jest to nie do zealizowania dajcie mi ze dwa tygodnie a wszystkie uwagi mile widziane oczywiście loccutus-a też zapraszam do

kreatywnej dyskusji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czuje się wyróżniony :)

Na starcie uważam że pojedynczy led to zbyt mocne rozdrobnienie tematu. Ja bym jak już robił "klastry" po 3/6 led tak aby dało rade zasilać taki pojedynczy klaster lub 2 - jednym driverem z napięcia typowo 12 lub 24V. No i klastry moim zdaniem powinny zawierać ledy jednego koloru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

primo - pasowałoby się przywitać na tym forum :) więc Witajcie ;)

duo - specem od LEDów nie jestem, więc ew. błędy w rozumowaniu - wybaczcie.

__

z tymi klastrami to dobry pomysł,

ale z tym by np. 6 ledów w takim module było jednego koloru - to chyba niekoniecznie.

W przypadku zbiornika powiedzmy 50litrów - jeden moduł np. światło białe w ilości 6 diód, to mało - wskazany do tego 1 moduł Blue i Red, to w sumie jakieś 18 diód, a chyba nad zbiornikiem tej wielkości to za dużo (?)

lepsze wg. mnie byłyby moduły np. po 3 diody z dość szeroką soczewką (np.piko rafa z tylko jednym takim modułem-ale bez efektu snopów światła), i np. z możliwością regulowania natężenia światła każdego typu (koloru) diód.

Jakby to można zrealizować ? - np. 4 pinowe (może molex ? :P) masa + 3 żyły, każda do osobnego rodzaju diód ;)

pozdrawiam

ps. jeszcze jeden pomysł : (zabawa w wykonaniu ale za to jakie możliwości ! :) )

jednak jedna dioda w jednym module - wtedy ustawiasz sobie macierz diód nad akwarium indywidualnie i np. chcesz mieć tylko niebieskie światło, kupujesz tylko niebieskie moduły, chcesz by nad danym koralem było bardziej fioletowo niż nad resztą akwa - odpowiednio kompletujesz swój zestaw .. itd.

Pewnie koszmar do wykonania ..... aleee ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przed chwilą nowe ledy Sławka zaświeciły nad moim szczepkowy.Na jednym obiegu hulają dwa zbiorniki.Nad jednym świeci 10x80W T5 a nad drugim właśnie sławkowe ledy.

Będzie doskonale widać jak reagują korale w tych samych warunkach,ale pod różnym oświetleniem.Zaczynamy testy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
primo - pasowałoby się przywitać na tym forum ;) więc Witajcie ;)

duo - specem od LEDów nie jestem, więc ew. błędy w rozumowaniu - wybaczcie.

__

z tymi klastrami to dobry pomysł,

ale z tym by np. 6 ledów w takim module było jednego koloru - to chyba niekoniecznie.

W przypadku zbiornika powiedzmy 50litrów - jeden moduł np. światło białe w ilości 6 diód, to mało - wskazany do tego 1 moduł Blue i Red, to w sumie jakieś 18 diód, a chyba nad zbiornikiem tej wielkości to za dużo (?)

lepsze wg. mnie byłyby moduły np. po 3 diody z dość szeroką soczewką (np.piko rafa z tylko jednym takim modułem-ale bez efektu snopów światła), i np. z możliwością regulowania natężenia światła każdego typu (koloru) diód.

Jakby to można zrealizować ? - np. 4 pinowe (może molex ? :P) masa + 3 żyły, każda do osobnego rodzaju diód ;)

pozdrawiam

ps. jeszcze jeden pomysł : (zabawa w wykonaniu ale za to jakie możliwości ! :) )

jednak jedna dioda w jednym module - wtedy ustawiasz sobie macierz diód nad akwarium indywidualnie i np. chcesz mieć tylko niebieskie światło, kupujesz tylko niebieskie moduły, chcesz by nad danym koralem było bardziej fioletowo niż nad resztą akwa - odpowiednio kompletujesz swój zestaw .. itd.

Pewnie koszmar do wykonania ..... aleee :P

Tak to będzie działało będą moduły w trzech kolorach do wyboru oraz możliwość ich mieszania jak ktoś chce moduł podstawowy to będzie 6 albo 8

LED bo tak jest ekonomicznie przy zasilaniu ale jeszcze to przemyślę.

czyli będą moduły biały, niebieski i czerwony to są te podstawowe oraz moduły biało niebieskie i biało niebieskie czerwone oraz niebiesko czerwone

ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby robić moduły w innych konfiguracjach

bo cały system pomyślany jest tak że pod łańczamy jaką chcemy diodę do modułu przy modułach o jednej kolorystyce używamy jednego zasilacza

dla modułów mieszanych dwa co pozwala nam na proste sterowanie za pomocą zegarów, oczywiście może być sterowana elektroniką ale to inna kwestja i cena ale taka obcja będzie dostępna. Pomysł zakłada możliwość

ustawiania LED jak się komu podoba i jake ma preferencje oraz np wbudowanie LED do pokrywy z drewna czy plastiku albo zamontowanie na zwykłym ceowniku z Castoramy. Myślę że za tydzień przedstawię już takie moduły i wycenię.

pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak się testy mają po miesiącu??najlepiej by było tego samego korala wsadzić [pod różne oświetlenie i zobaczyć co z tego będzie...

Edytowane przez daimen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie spsy pod sławkowymi ledami żyją i mają się dobrzę:),lpsy pompują się lepiej niz pod T5

Jeśli chodzi o przyrosty to to zeby uczciwie ocenic ,nalezy jeszcze poczekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

W temacie ledow jestem kompletnie zielony ,nie mam pojecia co i jak a potrzebuje zrobic malutka lampke (+/- 20W) w zwiazku z tym mam do Was prosbe drodzy forumowicze :)

Czy moglby mi ktos podac link gdzie prowadza "za raczke" step by step przez budowe takiej lampki ?Szukalem na forum ,ale nic nie znalazlem a nie mam pojecia co mam kupic i jak to podlaczyc wszystko.

Z gory dziekuje

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×