Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem krótki filmik --

tak jak widzę u siebie na monitorze, to światło jest białe. mało niebieskiego ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wpływu stopni Kelvina na glony, to.....sam nie wiem. Miałem ponad pół roku 6000K + aktynikę i glonów na szybie na początku było bardzo niewiele, potem całkiem zniknęły, czyszczenie szyby raz w tygodniu by wystarczyło, a czyściłem z przyzwyczajenia.

Z drugiej strony, zielone glony nitkowate mają się u mnie równie dobrze i przy 6, jak i 15 tysiącach Kelvinów :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tak jak widzę u siebie na monitorze, to światło jest białe. mało niebieskiego ...

Może coś z monitorem:spiteful:

Tu dla porównania parę fotek "1 i 2" światło po lewej stronie zwykła lampa halogenowa 150W. A po prawej Xenon 8000K 35W

I 2 fotki lamp QHI widać że są białe, to świetlówka nadaje kolor błękitu.

3157_thumb.attach

3158_thumb.attach

3159_thumb.attach

3160_thumb.attach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo tak naprawę to te barwy światła podane dla nas w stopniach K są bardzo SUBIEKTYWNE. Dla jednych barwa 12000K będzie bardziej niebieska niż dla innych 20000 to jest naprawdę bardzo trudno określić, szczególnie na podstawie zdjęć, gdzie automatyka w większości przypadków "stara się" by zdjęcie miało "białe to białe, czarne to czarne" czyli system poszukuje tak naprawdę SZAROŚCI i nie można oceniać, barwy światła na podstawie fotografii robionych automatyką aparatu, albo jeszcze gorzej, obrabianej na podstawie subiektywnej oceny fotografa.

PS. Dodam od siebie tylko tyle, że dla oka ludzkiego nie istnieje barwa biała o temperaturze 14000K bo to już nie jest biel. Biel jest można dla uproszczenia powiedzieć, tak max do 8000K wszystko poza jest już kolorowe. To czym karmią nas firmy, czyli wielkimi wartościami K jest MRZONKĄ. Ale to wszystko jest SUBIEKTYWNA OCENA.

Nie bez powodu w fotografii używa się max 9900k bo tak naprawdę reszta jest poza naszym zasięgiem postrzegania. ale to nie oznacza ŻĘ NIE MA ZNACZENIA DLA ZWIERZĄT, bo może ma tylko dla nas w akwarium tak naprawdę nie wiele to znaczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może coś z monitorem:spiteful:

[...]

:rolleyes:

w porównaniu, wychodzi xenon do przodu z niebieskim ze zwykłym halogenem.

ale ile K przypiął marketing temu palnikowi 150W ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież w monitorach czy telewizorach mamy tylko 3 składowe do uzyskania barwy od skończonej (prawie) bieli do skończonej (prawie) czerni. Oferują, nam przy tej okazji, ponad 16mln kolorów, więc tak naprawdę to te stopnie K są tylko SUBIEKTYWNĄ oceną barwy światła. Nie można też tego przypisać dla wszystkich ludzi, bo naprawdę są duże rozbieżności w postrzeganiu barw.

Pomiar temperatury światła jest właściwy, tylko różnie odbierany, między innymi przez sprzęt na którym to oglądamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mnie interesuje jak to zasiliłeś. Na filmiku dożo widać a mógłbyś jeszcze pstryknąć jakąś fotę tej obudowy przy wyłączonym palniku. U mnie nad zbiornikiem będzie kołnież nad akwarium ze spienionego PCV więc spokojnie wszystko przykryję. Całość zamierzam zintegrować razem i podwiesić na jakimś podciąganym mechaniźmie do sufitu co by pomogło przy pracach przy akwarium.

Mam też prośbę do jakichś szpeców znających temat "światła" lepiej odemnie.

Można by porównać w jakiś prosty sposób wydajność światła xenon ze światłem z T5 i HQI - chodzi mi o orientacyjny przelicznik ile Wat jednego odpowiada pozostałym - dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno znalazłem w necie palniki nawet 16 kk

http://www.marsperformance.com/html/EOS-Car-Xenon-Blue-HID-Headlight-16000K-Conversion-Kit.html

w naszym kraju raczej niespotykane - jedna z firm sprzejących te palniki u nas rozezna temat i poda mi w najbliższym czasie termin realizacji zamówienia i cenę (14 i 16 kk a może jeszcze coświęcej) - jak coś będę wiedział to dam znać.

Oczywiście, że barwa światła nie jest dla nas najważniejsza (bo gdyby tak było palilibyśmy nad zbiornikami 4300 do 6500 k z kilku względów - raz że najtaniej dwa że najprzyjemniejsza barwa dla ludzkiego oka (njłatwiej się adoptuje i najmniej męczy_ trzy jest to faktycznie biały zimny kolor) - ale mając na wadze potrzeby zwierzaków do 8000 potrzeba dużo niebieskiego (faktyczna barwa światła przy bezchmurnym niebie w południe nad rafąto ok 20000 k - a przynajmniej nie mniej jak 16 kk)

Temat mnie zaintrygował z góry dzięki jeżeli znajdzie się szpec i porówna wydajność świetlną podanych (albo i pominiętych może być jeszcze led) źródeł światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilanko zasilacz 12V 5A ale trochę za krótki jest bo sporo napięcia potrzeba na odpalenie, potrzeba taki około 8-10A. Tak wiec znalazłem sposób na sposób: podłączyłem kable od przetwornicy pod akumulator plus na stałe a minus z przełącznikiem a zasilacz na stałe pod kable od przetwornicy. Załączam przełącznik jest rozruch, czekam 10sek jak się rozpali i załączam zasilacz 12V a wtedy wyłączam z obiegu akumulator. I wtedy ciągnie już z samego zasilacza. To na razie prowizorka jutro jadę na "wolumen" rozejrzeć się za jakim zasilaczem mocnym takim z 10A

PS. A obudowa standard od halogenu 150W taki z budowlanego za 10zł wygrużyłem z niej wszystko, został tylko odbłyśnik. Wywierciłem niewielki otwór z boku lampy, tak żeby pasował do otworu w odbłyśniku, tak jak zamontowany był oryginalny żarnik. Musze jeszcze to dopracować bo chce zamatować 2 lampy i powiesić lub na nóżkach nad baniakiem, ale nie wiem bo koty sypiają da obudowach i co będzie jak kocina się skąpie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ale pewnie tak. Ja jutro wezmę zestaw na wolumen i przetestuje zasilacze.

A tu parę fotek co i jak na razie prototyp bo nie mam takiej ładnej obudowy co mój znajomy wynalazł do morskiego (sznur nie chce zrobić fotek) Ale jak będę u niego kiedy to spróbuje cyknąć.

3161_thumb.attach

3162_thumb.attach

3163_thumb.attach

3164_thumb.attach

3165_thumb.attach

3166_thumb.attach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@orzechopcja wg mnie powinienes zaczac od obejrzenia widma swiatla, jakie daje te xenony. jesli tam jest malo swiatla z przedzialu 400-450nm to kicha i bedziesz sobie mogl poswiecic tym nie powiem gdzie.

@fisher co to za historia?

"faktyczna barwa światła przy bezchmurnym niebie w południe nad rafąto ok 20000 k - a przynajmniej nie mniej jak 16 kk

"

??

w bezchmurny dzien nad rafa masz swiatlo 5500-6000K, i korale ktore rosna pol metra pod woda maja sie barzo dobrze, a praktycznie wiekszosc z nich to poccilopory, stylophory i acropory (humilisy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w bezchmurny dzien nad rafa masz swiatlo 5500-6000K,

Właśnie takie są realia, ale może TAM gdzieś INNE słońce jest i świeci 14000 albo nawet 20000K (biały karzeł) bo te które świeci nad naszym niebem niestety aż takiej barwy nie uzyskuje.

Pogoń za stopniami K padła co niektórym już na ...... podsycana jeszcze przez producentów sprzętu oświetleniowego.

Kiedyś chyba nawet Ty wspominałeś o WIDMIE, i powinno się do tego wrócić, bo te K rozwalają, całą konstrukcję i odrywają ludzi od rzeczywistości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt wczoraj byłem przed i po imprezie. Sorry za zamieszanie - chodziło mi o barwę nieba choć to ma II rzędna znaczenie tak jak zauważyliście.

Pisałem aby ktoś sięwypowiedział na temat przydatności widma xenonów do morskiego - ma może ktoś jakieś wykresy? wtedy będzie wszystko jasne. Nie pisałem, że to sięna 100% nada ale warto chyba próbować i testować jak są możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki nie może być http://www.allegro.pl/item891349489_zasilacz_impulsowy_12_v_150_w_seria_rs.html

Bo jest IMPULSOWY , przy rozruchu będzie działała lampa jak STROBOSKOP Potrzebny jest zasilacz prądu stałego niezmiennego np, od CB lub komputerowy tylko dobry i mocny 12V 8-10A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwa wykresy widma HQI

1 Widmo HQI SKY WHITE 8000K

2 to HQI-TS D METALHALOGENOWE LAMPA WYŁADOWCZA OD 70 Do 400W

3 wykres Xenony .Widmo lampy HID D2. Widać piki widma emisyjnego zjonizowanych cząsteczek soli.

a tu coś o Xenonach http://www.torch.pl/www/artykuly/podstawy-techniki-hid_3.html

3168_thumb.attach

3169_thumb.attach

3170_thumb.attach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to raczej d...

Z tego wykresu jak mniemam wynika, zbyt mała ilość światła w przedziele 400 do 500 nm przy xenonie - czyli Kidult miał rację.

Poczekajmy aż siętemu przyjrzy jakiś szpec ale na moje oko do solniczek to światło się nie nada.

Jeżeli jest tak jak myśle to po temacie ale może ktoś potrzebuje oświetlić refugium i może to wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bo jest IMPULSOWY , przy rozruchu będzie działała lampa jak STROBOSKOP

Zaskoczyło mnie to stwierdzenie - czym że różni się ten zasilacz przemysłowy w zasadzie działania od "komputerowego" który chwile późnej polecasz? To taki sam impulsowy zasilacz, oparty na często TEJ SAMEJ aplikacji żeby było śmieszniej. Zasilacze te kluczują GRUBO powyżej częstotliwości akustycznych, więc jakim cudem miałyby stroboskopować?

Jedyna możliwość wystąpienia podobnego zjawiska nie ma nic wspólnego z typem zasilacza ale z zadziałaniem jednego z jego bloków - zabezpieczenia nadprądowego. Niestety, jeśli się dobrało za słaby model to - samemu jest się sobie winnym. I dotyczy to każdego zasilaca z dynamicznym zabezpieczeniem nadprądowym. Nawet "analogowego".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×