Skocz do zawartości
Patryk

Zakladanie akwarium morskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich bardzo serdecznie!

Od dłuzszego czasu zastanawiam się nad założeniem akwarium morskiego, oczywiscie bardzo chcialbym je miec.Przeglądałem rozne fora lecz przewaznie ilu "trenerów" tyle opini (każdy tez ma inny pomysł i inne potrzeby), w sklepach zoologicznych nie zajmujących się akwarystyką morską można było uslyszeć tylko " daj sobie Pan spokoj" natomiast w tych drugich uparcie twierdzili, że co najlepsze to tylko u nich na półkach...

 

Obecnie posiadam tylko:

Oczywiscie zdaje sobie sprawe jak duzo nauki i jak wiele kosztow przede mna. Moje głowne pytania na chwile obecną to:

Mysle, ze z wyborem cyrkulatorow, oswietlenia i reszty sprzetu bede sobie w stanie poradzic (głowny problem z tym odpieniaczem) też nie chce sie z tym wszystkim super spieszyc

Jesli chodzi o obsade to wiadomo, żywa skała chociaz nie za duzo, mialoby to byc bardziej przestrzenne akwarium, korale, ukwial. Co do ryb - Błazenek "Nemo" zdecydowany priorytet, reszta rybek bedzie dobrana pod niego

 

Pozdrawiam i z góry dziekuje za jakąkolwiek pomoc

 

Edytowane przez Patryk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr kubełkowy sprzedaj,kup pudelko przelewowe lub wywierć otwory w tym zbiorniku pod komin, i rób sump,tej wielkości akwarium morskie bez sumpa i porządnego odpieniacza nie ma racji bytu,oczywiście odpieniacz z linku się nie nadaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doradziłbys ktory odpieniacz da rade? Kubelkowy zostal mi z slodkowodnego i liczylem na to, ze ten koszt w morskim mnie ominie. Sump 100x45x45 wystarczy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz budżet na baniak ?? bo 450 litrów,żeby miało ręce i nogi to spora inwestycja. Napisz jaką masz kasę to będzie można dobrać konkretny sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odejmujac to co mam (liczylem ze filtr kubelkowy przejdzie) minus wnetrze (skaly ryby piasek itp) to 2-2,5 tys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie myśl o 450 litrach :) z taką kasą zrobisz sobie fajne 100 litrów dla błaznów i kilku ciekawych korali lps i miękkich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz, światło, obiegówka, cykrulacja, żywa lub sucha skała itp. naprawdę , za 2500 pln nie startuj do takiego litrażu, masz kasę na 100 litrowy baniak i w tę stronę myśl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

licząc sprzet używany

odpieniacz 700

obiegówka 200

cyrkulacja 2x200

lampa od 400-1000 zależy jaka czy T5 czy led

oczywiście najlepiej dołożyć sump i schować odpieniacz choć sa tez akwaria z panelem

Edytowane przez Arek23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liczac Arka rozpiske dam rade Bo te 2 tys liczylem na sam sprzet, bez skal itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Życzę powodzenia w szukaniu odpieniacza za 700 pln, który uciągnie ten litraż i w zrobieniu oświetlenia za 400 pln. Masz budżet na baniak 100 litrów i takie akwarium powinieneś sobie założyć,żeby później nie płakać.

Liczyłeś już koszty utrzymania ?? Za pół roku się obudzisz i stwierdzisz, że w tym miesiącu nie stać Cię na zrobienie podmian bo sól się skończyła. Wiesz ile kosztują morskie zwierzaki, czy może chcesz 450 litrów z dwoma błaznami i chaszczami xenii ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz nie przesadzajmy. Za 2,5k da się postawić baniak z miekasami i lps'y mi.

Oswietlenie: 2x chinka165W (używki po 200zl)

Cyrkulacja: 300-400 zł (2x rw-8)

Obieg: 300zl ( jebao dc-6000)

Odpieniacz: 500-1000zl

Gorzej z życiem, bo sama skala jakieś 1000zl. Miekasow można za grosze kupić lub dostać - capnella, zoasy, anthelia, grzybki, xenia, brawerium. Ryby i tak wpuścić dopiero za jakieś 3-4 miesiące to można sobie odłożyć.

Tapnięte mobilnie

Nie przesadzajmy tez z tym kosztem utrzymania, sól nie jest jakoś kosmicznie droga, podmieniajac 50l tygodniowo wiadro starczy na 2 miesiące, dla miekasow IO będzie idealna. Zresztą podmian ki tez zaczynamy robić po miesiącu lub dwóch.

Tapnięte mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin spokojnie bo albo ja nie rozumiem Ciebie, albo Ty mnie. Kasa 2-2-5 tys jest planowana na sam sprzet, bo o dobor sprzetu tu chodzi. Jesli bedzie trzeba wydac wiecej to ok, przy takim projekcie jak morszczyzna trzeba sie z tym liczyc, ajwyzej kompletowanie sprzetu zajmie mi troche dluzej, mowilem ze nie chce sie spieszyc. Tak zdaje sobie sprawe z kosztu rybek, ale skaly, korale czy sole itp to juz przewidziany temat na inny rachunek.. Baniak stoi i czeka na decyzje, jesli mozecie powiedzcie mi na spokojnie dlaczego moj filtr sie nie nadaje?

Gothmog moglbys mi doradzic z odpieniaczem? z tym mam najwiekszy problem, wrzucilem link z odpieniaczem niiby do 500l, ale po komentarzu Arka okazuje sie, ze sie nie nadaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z filtrem kubełkowe jest tak ze póki woda przez niego płynie wszystko jest ok. Ale jak przestanie (np. brak pradu) to zaczyna gnic to co się tam na zbierało i po uruchomieniu ładuje w baniaku- parametry idą w kosmos i życie w baniaku zaczyna umierać. Ogólnie nie stosujemy filtrów mechanicznych na stałe bo zbierający się syf gnije i oddaje po4 i no3 do wody - od tego jest odpieniacz, który usuwa zabrudzenia z obiegu.

Co do samego odpieniacza to musisz się określić co chcesz trzymać, bo ten odpieniacz co podałeś może i byłby dobry ale do bardzo mało zaludnionego akwa.

Pomysl nad zrobieniem sumpa w szafce pod akwa. Mozna użyć pudełka przelewowego i dać wszystko do szafki. Wtedy można pomyśleć o refugium i np dsb. Wtedy odpieniacz można dać słabszy. Mozna dać np H&S150 - kolega rafik73 sprzedaje używke na forum za 550zl albo Deltec mce 600.

Tapnięte mobilnie

Z odpieniaczem jest tak ze to co podaje producent dzielimy przez 2 i mamy faktyczną wydajność (jeżeli to jedyny filtr w akwarium).

Tapnięte mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robicie chłopakowi wodę z mózgu, za rok wpadnie na forum z pytaniami, czemu baniak nie funkcjonuje.

Dlaczego filtr się nie nadaje było chyba z milion razy na forum, w wielkim skrócie: po kilku tygodniach Twój filtr zacznie być fabryką no3 i rozwali baniak.

Odpieniacz:

http://allegro.pl/odpieniacz-macro-aqua-internal-dry-skimmer-awn-40-i5146595652.html

przy nie dużej obsadzie może sobie jakoś poradzi, możesz szukać też używek np. deltec apf600, choć na rynku ciężko już je znaleźć.

Planujesz w ogóle sumpa ?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak co do sumpa nie zostawiliscie cienia watpliwosci, takze teraz zabiore sie za jego zakladanie.. Filtr leci na sprzedaz

 

Dzieki za te wszystkie uwagi!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz jeszcze przemyslec co będzie w akwarium

jak SPS to lampa T5 8x54 i tu sa koszty bo lampe kupisz ale to nie wszystko dochodzą świetlówki 8sztuk x70pl dotego wymiana zaleznie od szkoły co 4-12miesiecy

miekie i LPS ledy spokojnie wystarcza

podmiany co tydzień 10% ale i tu jest alternatywa bez podmian metoda DSR czy wychodzi taniej nie wiem

dotego racunki za prad ok 200pln miesięcznie przy ledach przez pół

Co włożysz do akwarium to już osobny temat zywa skała 40/kg sucha 25zakg zakłada się ze potrzeba 30-40 kg

ryby przemysl i popytaj bo na początku to nie jest łatwe prawidłowo dobrac obsade

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×